Yunanistan Almanya’dan Ağır Torpido Tedarik Ediyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunanistan, denizaltı filosunun kullanımı için Almanya’da 44 adet SeaHake mod 4 (DM2A4) tipi ağır torpido tedarik edecek. 44 adet torpidonun Yunanistan’a bedeli ise 110 milyon Avro olacak.

Geçtiğimiz yıl 10 milyar Avro değerinde bir silahlanma paketi açıklayan Yunanistan, somut adımları atmaya başladı. İlk olarak Fransa’ya 18 adet Rafale savaş uçağı siparişinde bulunan Yunanistan, son olarak ise Almanya’ya Ağır Torpido siparişinde bulundu.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre Yunanistan’ın tedarik edeceği SeaHake mod 4 tipi Ağır Torpidolar, Yunan Donanması envanterindeki Type 209 ve Type 214 tipi denizaltılarda kullanılacaklar. Alman ATLAS ELEKTRONIK şirketinden toplam 44 adet torpido tedarik edecek Yunanistan, bunun için 110 milyon Avro değerinde bir ödeme gerçekleştirecek. Başka bir deyişle Yunanistan, torpido başına kabaca 2.5 milyon Avro ödeyecek.

Dünya genelindeki birçok ülke donanmasında hizmet veren DM2A4, Türk Donanması envanterinde de bulunuyor. Mk46 ve DM2A4 tipi iki ana ağır torpido mühimmatına sahip olan Türk Donanması, bu yıl Roketsan tarafından geliştirilen Milli Ağır Torpido AKYA’yı teslim almaya başlayacak.

Naval Open Source INTelligence: ATLAS ELEKTRONIK symbolically presents the  first series torpedo DM2A4 to the German Navy

SeaHake mod 4 (DM2A4) Torpido

Aktif, pasif ve kombine (aktif/pasif) akustik arayıcı başlığa sahip DM2A4, sualtı ve suüstü hedefleri imha etmek üzere geliştirilmiştir. 533 milimetre çapa, 6.22 metre boya ve 1530 kilogram ağırlığa sahip olan DM2A4; Type 209, Type 212A/214 ve Agosta 90B tipi denizaltılarda kullanılıyor.

DM2A4’ün menzilinin ise 50 kilometre olduğu iddia ediliyor.

AKYA Ağır Torpido

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına binaen Roketsan ana yükleniciliğinde başlatılan AKYA Ağır Sınıf Torpido Projesi, başarıyla devam ediyor. İlk test atışının Temmuz 2013’de gerçekleştirildiği proje ile Roketsan; 533 milimetre çapındaki son derece modern bir ağır sınıf torpido mühimmatını, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın hizmetine sunmayı amaçlıyor.

AKYA-Torpido
AKYA Ağır Sınıf Torpido

AKYA’nın kullanacağı denizaltı platformlarının ise ilki 2022 yılında envantere alınması planlanan TCG PİRİREİS (S-330) olan Reis Sınıfı Denizaltılar ile halihazırda envanterde dörder adet bulunan Preveze ve Gür Sınıfı Denizaltılar olduğu bilinmektedir.

Hatırlanacağı üzere; Gür sınıfı TCG GÜR Denizaltısı, geçtiğimiz günlerde AKYA’yı başarıyla ateşlemiştir.

AKYA’nın Teknik Özellikleri

Menzil50+ kilometre
Sürat45+ Knot
HedeflerDenizaltılar, Suüstü Gemileri
GüdümAkustik Karşı Karşı Tedbir Kabiliyetine Sahip Aktif/Pasif Sonar Başlık 

Dümen Suyu Güdümü

Güdüm ModuDahili Güdüm 

Fiber Optik Kablo ile Harici Güdüm

TapaYaklaşma Sensörü/ Çarpma ile İnfilak
Harp BaşlığıSualtı Şok Tesirli Duyarsız Harp Başlığı
Kovan TerkYüzerek Terk
Tahrik SistemiFırçasız DC Elektrik Motoru+ Ters Dönüşlü  Pervane
BataryaYüksek Enerjili Kimyasal Batarya

ÖNERİLEN İÇERİK: AKYA Ağır Sınıf Torpido’nun Menzil Bilgisine Revize


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu