SOM-J Füzesi Kabul Testine Hazırlanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilen SOM-J Seyir Füzesi, kabul testine hazırlanıyor. Bu kapsamda SOM-J’nin, bu yıl içerisinde F-16’dan atılması planlanıyor.

TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SaGe) tarafından geliştirilen SOM-J Seyir Füzesi, F-16 savaş uçağından gerçekleştirilecek atışlı testlere hazırlanıyor. Bu kapsamda 401’inci Test Filo Komutanlığı’na ait F-16 Fighting Falcon savaş uçağı ve SOM-J KTM-2 ile bir süredir rest ve entegrasyon faaliyetleri gerçekleştiriliyor.

SOM Seyir Füzesi üzerinden geliştirilen ancak ona göre 60 kilogram daha hafif ve 0.1 metre daha kısa olan SOM-J’nin atışlı testlerinin, bu yıl sonuna kadar gerçekleştirilmesi bekleniyor. Gerçekleştirilecek bu kabul testinin ardından SOM-J, seri üretime hazır hale gelecek. Seri üretimin ise tıpkı SOM Füzesi’nde olduğu gibi yine Roketsan tarafından gerçekleştirileceği biliniyor.

Esasen Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) F-35 Lightning II’nin iç silah istasyonlarına uyumlu olması amacıyla geliştirilen SOM-J Füzesi’nin, savaş uçaklarına ilaveten AKINCI gibi silahlı insansız hava araçlarından da kullanılması planlanıyor. Bu kapsamda, F-16’dan gerçekleştirilecek atışlı testlerin ardından SİHA platformlarına yönelik entegrasyonlara başlanılacağı bilinmekte.

som-j-ktm
SOM-J (TRT)

Roketsan tarafından paylaşılan güncel bilgilere göre SOM-J’nin özellikleri şu şekilde:

SOM-J Teknik Özellikler

Uzunluk ~3.9m
Ağırlık ~540 kg
Menzil 150+ NM
Güdüm Ataletsel Navigasyon Sistemi
Küresel Konumlama Sistemi
Yeryüzü Referanslı Navigasyon Sistemi
Görüntü Referanslı Navigasyon
Sistemi Otomatik Hedef Algılama
Harp Başlığı Tipi Yüksek Patlayıcılı
Parçacık Etkili
Zırh Delici
Harp Başlığı Ağırlığı ~140 kg
Arayıcı Başlık Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı (IIR)
Platform F-35 (JSF)
F-16
Hız Yüksek Ses Altı

ÖNERİLEN İÇERİK: Roketsan’dan Arayıcı Başlık Hamlesi

TUALCOM   Sarsılmaz   BMC-Banner-İçerik
Başa dön tuşu