GÖKDOĞAN’ın Doğrulama Testlerinin Hedefi: ŞİMŞEK

Roketsan-ATMACA-Banner

TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilen GÖKDOĞAN Hava Hava Füzesinin geçtiğimiz günlerde yapılan doğrulama testlerinde test yardımcısı olarak görevlendirilen ŞİMŞEK Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi, uçuş planına sağladığı uyum ve test ihtiyacına verdiği yanıtlarla büyük beğeni kazandı.

2009 yılında hava savunma birliklerinin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla özgün bir Ar-Ge projesi olarak Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından başlatılan, muharip uçakların ve füzelerin uçuş karakteristiklerine yakın özelliklere sahip yüksek hızlı hedef uçak ihtiyacına yanıt veren ŞİMŞEK Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi, TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen GÖKDOĞAN Hava Hava Füzesinin, geçtiğimiz günlerde yapılan doğrulama testlerinde test yardımcısı olarak görevlendirildi.

STM Banner

GÖKDOĞAN Hava Hava Füzesi

ŞİMŞEK; Tuz Gölü üzerinde, 45 kilometre mesafede, 13.000 feet irtifada ve yüksek hızda Aktif RKA faydalı yüküyle, GÖKDOĞAN’ın radar arayıcı başlığında farklı büyüklükte hedef görünümü vererek gerçekçi bir hava tehdit benzetimi gerçekleştirdiği görevi başarı ile tamamladı.

İkisi prova ve veri toplama, sonuncusu ise vuruş görevi olmak üzere toplamda üç uçuş yapan ŞİMŞEK’in uçuşlarını, uçuş planına tam uyumlu olarak gerçekleştirmesi ve uçuş performansı açısından test beklentilerine mükemmel şekilde cevap vermesi; Savunma Sanayii Başkanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve TÜBİTAK-SAGE temsilcileri tarafından takdirle karşılandı.

 Önerilen İçerik: BOZDOĞAN’ın ardından GÖKDOĞAN’dan da tam isabet!


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu