Endonezya’nın KAPLAN MT Tankları’nın Üretimi Tamamlandı

Roketsan-ATMACA-Banner

FNSS, milli kabiliyetlerle Endonezya ile ortaklaşa olarak geliştirdiği KAPLAN MT Orta Sınıf Tank’ların ilk partisinin üretimini tamamladı.

Milli imkanlarla FNSS tarafından geliştirilen ve Endonezya’ya ihraç edilen KAPLAN MT Orta Sınıf Tank’lar için bugün tören düzenlendi. Düzenlenen törene; Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, Endonezya’nın Türkiye Büyükelçisi Dr. Lalu Muhamad Iqbal, FNSS ve PT Pindad şirketlerinin yetkilileri ile davetliler katıldı.

STM Banner

Endonezya tarafından “Harimau” olarak adlandırılan tanklar, iki ülkenin üst düzey savunma yetkililerinin katıldığı “Üretim Tamamlama Töreni” ile artık teslimata gün sayıyor. FNSS, bu projeyle birlikte Türkiye’nin ilk tank ihracatını gerçekleştirdi.

FNSS ve Endonezyalı savunma sanayii şirketi PT Pindad arasında iş birliği Haziran 2010’da başlamıştı. İki şirket arasında imzalanan mutabakat muhtırası zamanla bir projeye dönüştü.

kaplan-mt3

Haziran 2014’te iki ülkenin ortak girişimiyle FNSS ve PT Pindad arasında Orta Sınıf Tank üretimi için bir mutabakat muhtırası daha imzalanmıştı. Proje, Kasım 2015’te dizayn ve geliştirilme aşamasıyla resmen başlatılmış oldu. Daha sonra ise FNSS tarafından üretilen ilk prototip araç IDEF Savunma Sanayii Fuarı’nda sergilendi. Ocak 2018’de ise PT Pindad tarafından üretilen tankın prototipi tamamlandı.

Aralık 2019’a gelindiğinde ise ilk parti seri üretim araçlar için iki ülke arasında anlaşma imzalandı ve 15 Mart 2022 tarihinde gerçekleştirilen törenle ilk parti tankların üretimi resmen tamamlanmış oldu. Projenin geçerlilik süresi ise 2020-2023 yıllarını kapsıyor.

FNSS, ilk aşamada toplamda 10 adet tankın üretimini Türkiye’de tamamladı. Kalan 8 adet tankın üretimi ise Endonezyalı savunma şirketi PT Pindad tarafından gerçekleştirilecek. FNSS, bu kapsamda PT Pindad’a teknoloji transferi ve üretim desteği de sağlayacak. Kalan 8 tank için de parçaların yine FNSS tarafından tedarik edildiği yetkililer tarafından törende aktarıldı.

Aynı zamanda PT Pindad’ın üretim altyapısının henüz hazır olmadığı ancak çok kısa süre içerisinde bu altyapının tamamlanmasıyla birlikte Endonezya tarafının da üretime başlaması bekleniyor. FNSS, tüm bu süreçlerde PT Pindad’a teknik destek sağlamayı sürdürecek.

FNSS Genel Müdürü Nail KURT

Nail-Kurt

FNSS Genel Müdürü Nail Kurt tarafından törende aktarılan bir bilgiye göre FNSS, Kaplan MT’nin ilk tam ölçekli maketini sergiledikten sonra Alman bir firma FNSS yetkilileri ve diğer taraflarla alaycı bir şekilde şunu söyledi:

“FNSS ile anlaşma imzalarsanız ancak plastik modellerini teslim alırsınız.”

Kurt, bu alaycı sözlerin ardından hevesle üretime başladıklarını ve 1.5 yıl sonra tankın gerçeğini ürettiklerini kaydetti.

FNSS Genel Müdürü Kurt aynı zamanda tankta kullanılan kulenin Belçika’dan tedarik edildiğini belirterek iki ülke yetkililerine bir talepte bulundu:

“Kule için bize destek gerekiyor. Yetkililerden bu iş için bütçe talep ediyoruz. Makul bir destekle biz bu işi halledebiliriz. Buna başlamaya hazırız. Yalnızca hükümetlerin desteği gerekiyor.”

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR

Törende konuşan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR ise Harimau’nun Endonezya ile birlikte üçüncü ülkelere ihraç edilmesi için çalışmaları sürdüreceklerini kaydetti.

Asya pazarında artan savunma harcamalarına dikkat çeken Demir, Türkiye’nin Asya pazarında aktif bir şekilde yer alması gerektiğini vurguladı.

İSMAİL-DEMİR

“Türkiye, Asya pazarında yalnızca ticari değil, güvenilen bir savunma partneri de olmak istiyor. Endonezya ile oluşturduğumuz modelin bölge ülkeleri için bir örnek teşkil etmesini bekliyoruz.”

FNSS Genel Müdürü Kurt’un tankta kullanılan yabancı üretim kulenin yerine yerli üretim bir kule talebine ise SSB Başkanı Demir’den olumlu bir yanıt geldi.

“Her iki ülke hükümetleri de yerli kule üretimini destekliyor. Bu yönde ilerlerseniz tam destek alacaksınız. Harimau için yerli bir kule üreteceğimizi duyurabilirim. Üçüncü hiçbir ülkeye gerek kalmaksızın. Bu konuda biz söz veriyoruz.”

KAPLAN MT Orta Sınıf Tank

FNSS_KAPLAN_MT_DSC_2579

FNSS tarafından geliştirilen KAPLAN MT’nin hassas doğrudan ateş kabiliyeti, araca üstün taktik ve stratejik hareket kabiliyeti ile beraber ihtiyaç duyulan vurucu gücü de sağlar. Tankın arkasında yer alan, elektronik kontrollü güç grubu ve süspansiyon sistemi   her türlü zemin ve iklim koşulunda araca yüksek hareket kabiliyeti verir.

KAPLAN MT gelişmiş hareket kabiliyetini, çift pimli paletleri ve burulabilir milleri üzerine kurulu 6 tekerlekli süspansiyon sisteminden alır. Özellikle ana muharebe tanklarının girmekte zorlanacağı dağlık, yüksek engebeli zor arazi koşullarında ve düşük taşıma kabiliyetine sahip köprülerin bulunduğu yollarda, araziye uyum ve üstün sürüş kontrol özelliklerini bünyesinde başarıyla buluşturan bir tanktır.

Tankın güç grubu yüksek kapasite soğutma ünitesi ve yakıt tankları ile donatılmıştır. Soğutma ünitesinin akıllı bir yazılım tarafından soğutulması optimum tork verimi ve yakıt tasarrufu sağlarken, araçta bulunan iki ayrı yakıt deposu asgari 450 kilometrelik operasyon menzili sunar. Yedek güç ünitesi ise batarya sistemini şarj ederek araçtaki kulenin aracın motoru çalışır durumda olmadığı zamanlarda kullanılmasını sağlar. Tankın, gelişmiş batarya izleme sistemi optimum güç yönetimi ve sessiz gözetleme yeteneklerini sunar.

GENEL BİLGİLER

MotorDizel
TransmisyonTam Otomatik
Mürettebat3 (Sürücü, Nişancı ve Komutan)
Güç-Ağırlık Oranı>22 Bg/ton
Muharebe Yüklü Ağırlık30.000 kg

KAPLAN-MT-2

GÖREV EKİPMANLARI

360° Durumsal Farkındalık
Kablosuz İç Haberleşme Sistemi
Konumlama ve Seyrüsefer Sistemi
Yardımcı Güç Grubu
Komuta Kontrol Muhabere Bilgi Sistemi
Lazer Uyarı Sistemi (LUS)

BEKA VE YAŞAM DESTEK

Balistik KorumaGövde + İlave Zırh Stanag 4569
Mayın KorumaKarın Altı Mayın Koruma Stanag 4569
KBRN Koruma Sistemi
İklimlendirme Sistemi
Otomatik Yangın Bastırma Sistemi
Sis Havanları
Aktif Koruma SistemiOpsiyonel

KAPLAN MT

KULE

Ana Teçhizat105mm CMI Cockerill® 3105
İkincil Teçhizat7.62 mm veya 12.7 mm Eş Eksenli Makineli Tüfek

HAREKET KABİLİYETİ

Azami Yol Hızı70 km/s
Yol Menzili450 km
Azami Meyil Tırmanma%60
Azami Yan Meyil%30
Dik Engel Aşma0.9 m
Hendek Aşma2,2 m
Dönüş YarıçapıPivot
Çalışma Koşulları-32 °C/+55 °C
Sudan Basarak Geçme1.2 m

ÖNERİLEN İÇERİK: FNSS Üretimi Zırhlı Araçların Malezya’daki Evi: 4. Mekanize Tugayı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu