Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Mi-35P Filosunu Satıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Güney Kıbrıs Rum Yönetimine bağlı Millî Muhafız Ordusu, envanterinde bulunan 11 adetlik Mi-35P taarruz helikopteri filosunu satmak için müzakereler yürütüyor.

GKRY gazetesi Politis’in özel haberine göre Millî Muhafız Ordusu envanterinde bulunan 11 adet Mi-35P taarruz helikopterinin satışı için Sırbistan ile müzakereler sürüyor. Sırbistan Savunma Bakanı Yardımcısı Nenad Miloradovic öncülüğündeki askeri heyet Nisan 2021’de Andreas Papandreu Hava Üssü’nü ziyaret ederek Mi-35P’lerin teknik durumunu incelemişti.

STM Banner

Politis’in haberine göre Sırbistan Savunma Bakanlığı 20 Mayıs 2021 tarihinde GKRY tarafına 11 adet Mi-35P helikopterini satın almakla ilgilendiğine dair resmi bir mektup iletti. GKRY tarafı ise bu mektubun ardından 12 adet yeni hafif taarruz helikopteri alımı için arayışa geçti. GKRY’nin yeni helikopter alımı için 300 milyon avro ayırdığı bildiriliyor.

GKRY Millî Muhafız Ordusu/Mi-35P
GKRY Millî Muhafız Ordusu/Mi-35P

GKRY’nin Mi-35P’lerini satmak istemesinin ana nedenleri ise helikopterlerin gece görüş kabiliyetlerinin düşük ve helikopterlerin teknolojik olarak “modasının geçmiş” olması olarak belirtiliyor. Aynı zamanda yedek parça tedarikinde AB yaptırımlarından dolayı sıkıntılar yaşandığı da biliniyor. Ek olarak helikopterlerin 10 yıllık bakım maliyetlerinin 100 milyon avroyu aştığı da vurgulanıyor.

20 yıl önce satın alınan Mi-35P’ler artık GKRY’nin “operasyonel gereksinimlerini” karşılamıyor. Yeni alım programına göre GKRY, 10 yıl içerisinde 6+6 şeklinde toplamda 12 adet yeni helikopter alımı yapmayı planlıyor.

GKRY, toplamda 12 adet Mi-35P satın almıştı ancak bu helikopterlerden bir tanesi 2006’daki bir kazada kırıma uğrayarak kullanılamaz hale gelmişti. GKRY, Mi-35P filosunu “olası Türk saldırılarını önlemek üzere” oldukça gizli şekilde yürütülen müzakerelerle Rusya’dan satın almıştı.

ÖNERİLEN İÇERİK: İsrail F-35’leri Güney Kıbrıs semalarında


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Politis

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu