İsrail F-35’leri Güney Kıbrıs semalarında

Roketsan-ATMACA-Banner

Güney Kıbrıs’ın ile İsrail’in gerçekleştirdiği “Onisilos-Gedeon 2021” adlı hava savunma tatbikatında İsrail’e ait F-35 savaş uçaklarının yer aldığı görüldü.

İsrail, geçtiğimiz yıl düzenlenen “Onisilos-Gideon 2020” tatbikatında F-35’lerini ilk kez Güney Kıbrıs ile ortak bir tatbikatta kullanmıştı. Tatbikata katılan diğer İsrail uçakları arasında ise F-15 ve F-16 savaş uçakları yer almaktaydı. Bu gerçekleştirilen “Onisilos-Gedeon 2021” adlı tatbikatta da İsrail F-35’leri aktif olarak kullanıldı. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi hava savunma sistemlerinin hedef olarak kullanıldığı tatbikatta, İsrail’e ait uçaklar GKRY hava savunma sistemlerini temsili olarak ateş altına alıyor.

STM Banner

İsrail’e ait F-35 uçaklarının tatbikat esnasında Luneberg Lensi (Radar Reflektör) takılı olarak uçtuğu gözlemlenebiliyor. Luneberg Lensi, düşük görünürlük özelliği olan uçakların radarlara görünür kılınması için (kasten) monte ediliyor. Bu cihazlar, uçağın radarlardan kaçması gerekmediğinde uçaklara takılıyor.

F-35-Gatling-Top

F-35 savaş uçakları, dost ülkelerle tatbikatlar düzenlediğinde genellikle bu reflektörleri takarak uçakların radarda daha görünür kılınmasını sağlıyor.

Bu reflektörler, F-35’in radar kesiti alanını birkaç yüz kat artırıyor. Böylece normalde sivil hava trafik kontrolörlerinin fark etmesi neredeyse imkansız olan F-35, radar ekranlarına büyük bir sinyal gönderiyor.

ABD ve İsrail genellikle operasyona çıkacağı zaman F-22 ve F-35’lerin radar izlerinin yakalanmaması için uçaklardaki radar izini son seviyeye çıkarıyor. Böylece uçaklar tüm radarlar tarafından tespit edilebilir hale geliyor.

ABD’nin ve İsrail’in bunu yapmaktaki amaçlarından biri de Rusya’nın ABD’nin en yeni silah sistemine karşı savunmasını test etmesini engellemek.

GKRY ile İsrail arasında yıllık askeri işbirliği programı çerçevesinde düzenlenen “Onisilos-Gedeon 2021” adlı hava savunma tatbikatı, 5 Mart Pazartesi günü başladı.

Rum haber kaynakları, tatbikatın İsrail Hava Kuvvetleriyle işbirliği içerisinde, Rum Milli Muhafız Ordusunun (RMMO) hava savunma sisteminin kontrolüyle ilgili olduğunu duyurdu.

ÖNERİLEN İÇERİK: Japonya’nın F-35B teslimat tarihi belli oldu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu