Katar Hava Kuvvetleri Rafale İle Güçlenmeye Devam Ediyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Katar Hava Kuvvetleri (QEAF) Fransa’dan sipariş verdiği Dassault Aviation üretimi Rafale savaş uçaklarını teslim almaya devam ediyor.

27 Temmuz tarihinde Fransa’nın Bordeaux şehrinde bulunan Mérignac Hava Üssü’nden havalanan Katar’a ait dört adet Rafale savaş uçağı daha Katar’a ulaştı. Katar Hava Kuvvetleri toplamda 36 adet Rafale siparişi vermişti. Katar’a yönelik Rafale teslimatları dörderli gruplar halinde gerçekleştiriliyor.

STM Banner

Katar’ın son teslim aldığı Rafale’lerden üç adedi tek koltuklu Rafale EQ ve bir adedi ise çift koltuklu Rafale DQ versiyonu. Shephard News’ün özel haberine göre ise Katar’ın teslim almayı beklediği Rafale savaş uçaklarının sayısı 9’a düşmüş durumda. Katar’a ait Rafale savaş uçakları 21 Haziran’da Konya/Selçuklu 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığında icrasına başlanan Uluslararası Anadolu Kartalı-2021 Eğitimi‘nde boy göstermişti.

Katar’ın Rafale Serüveni

Mart 2015’te 24 adet Rafale siparişi veren Katar, Aralık 2017’de ilk siparişte bulunan opsiyon seçeneğini kullanarak 12 uçak siparişi daha vermişti. Bu iki siparişin toplam bedeli ise yaklaşık olarak 7.4 milyar avroya kadar ulaşıyor. Katar’ın mevcut siparişlere ek olarak 36 adetlik bir Rafale siparişi daha vermesi ise seçenekler arasında.

Rafale Savaş Uçağı
Rafale Savaş Uçağı

550.000 nüfuslu küçük petrol zengini ülkenin hava kuvvetleri son yıllarda dramatik bir şekilde yeniden şekillendi ve bölgedeki en modern hava kuvvetleri arasındaki yerini aldı. 2017 yılında Suudi Arabistan ve BAE öncülüğünde Katar’a yönelik uygulanan ambargonun ardından Katar’ın savunma harcamaları oldukça yüksek seviyelere ulaştı.

Rafale, F-15QA, Typhoon….

Dassault Aviation tarafından yapılan güncel bir açıklamaya göre ise 2021’in ilk yarısında şirket Katar ve Hindistan’a toplamda 13 adet Rafale savaş uçağı teslim etti. Şirket, Katar ve Hindistan’a yönelik Rafale teslimatlarını 2022 sonuna kadar tamamlamayı planlıyor. Katar yakın bir tarihte Katar için özel olarak üretilen F-15 varyantı olan 36 adet F-15QA savaş uçaklarını da teslim almaya başlayacak. Katar’ın aynı zamanda 24 adet Eurofighter Typhoon savaş uçağı siparişi de bulunuyor. Katar’ın F-35 ile de yakından ilgilendiği biliniyor.

Katar’ın Rafale savaş uçaklarının yanında satın aldığı mühimmatlar arasında ise SCALP-EG seyir füzeleri, Meteor hava-hava füzeleri, MICA IR ve MICA EM hava-hava füzeleri ve Exocet gemisavar füzeleri yer alıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Yunanistan İlk Rafale Savaş Uçağını Teslim Aldı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu