Kongo Mi-28 Havoc Taarruz Helikopterlerini Tedarik Etti

Roketsan-ATMACA-Banner

Uganda Ordusu (UPDF)’nun, Rusya’dan Mi-28 Havoc Taarruz Helikopteri tedarikinde bulunduğu öğrenildi.

Rusya Federasyonu tarafından geliştirilen Mi-28 Havoc Taarruz Helikopteri’nin yeni kullanıcısı, Uganda Ordusu oldu. Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni’nin 15 Haziran’da Entebbe Hava Üssü’ne gerçekleştirdiği ziyarette, üssün en az 3 adet Mi-28 Havoc helikopterine ev sahipliği yaptı görüldü.

STM Banner

Uganda’nın kaç adet Mi-28 tedarikinde bulunduğu ve helikopterlerin ne zaman teslim edildiği henüz belirsizliğini koruyor.

Mi-28 Havoc

Rusya Federasyonu tarafından geliştirilen Mi-28 “Gece Avcısı (Night Hunter), NATO tarafından “Havoc” olarak bilinen AH-64 Apache muadili bir taarruz helikopteridir.

Mi-28nm

Mi-28N taarruz helikopterinin modern bir versiyonu olan Mi-28NM taarruz helikopteri, ilk uçuşunu 12 Ekim 2016’da gerçekleştirdi. Mi-28NM, çift mürettebata sahiptir. Helikopter, iki kabindeki pilot tarafından da kontrol edilebilmektedir..

Mi-28NM’ye; rotor üzerine monte edilmiş yeni bir radar, yeni bir navigasyon sistemi ve geliştirilmiş bir radar istasyonu da eklendi. Russian Helicopters Group, 27 Haziran 2019’da Rusya Savunma Bakanlığı ile 2020-2027 yıllarında teslim edilmek üzere; 98 adet Mi-28NM saldırı helikopterinin birliklere teslimi için sözleşme imzaladığını duyurdu.

ÖNERİLEN İÇERİK: İngiliz Watchkeeper İHA’sı Akdeniz’e Düştü


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu