Güney Kore Bunker Buster Balistik Füze programına devam ediyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Güney Kore, “Hyunmoo-IV” ismindeki bunker buster yani yer altı sığınaklarını hedef alacak balistik füze geliştirme programına hızla devam ediyor.

Güney Kore Savunma Geliştirme Ajansı (ADD) tarafından geliştirilen Hyunmoo-IV balistik füzesinin ilk test atışı, 24 Mart 2020 tarihinde gerçekleştirilmişti. Atışlı test esnasında iki adet Hyunmoo-IV balistik füzesi fırlatılmış, fırlatılan füzelerden birisi ara faz esnasında başarısız olmuştu.

STM Banner

Güney Kore merkezli kaynaklara göre; ilk test atışından bugüne kadar Hyunmoo-IV ile ilgili yeni ayrıntılara ulaşıldı. Edinilen bilgiye göre Hyunmoo-IV balistik füzesinin, Kuzey Kore’de bulunan yeraltı tesislerini – birçoğunda füze üretimi gerçekleştiriliyor – imha etmek için geliştirilen bir “bunker buster” tipi balistik füze olduğu doğrulandı. Güney Koreli mühendisler, füzenin terminal – atmosfere tekrar girdiği – aşamadaki kinetik enerjisini en üst seviyeye çıkarmak için 2 ton ağırlığında özel bir savaş başlığı tasarladılar. Savaş başlığı, füzenin nüfuz gücünün arttırılması için çoğunlukla patlayıcılar yerine ağır metallerden oluşturuldu.

Ek olarak Hyunmoo-IV, Mart ayında gerçekleştirilen test esnasında normal fırlatma açısından (30 ~ 45 °) çok daha yüksek bir açıda fırlatıldı. Güney Koreli uzmanlara göre bu, Kuzey Kore’nin kullandığı test yöntemleri ile aynı ve böylelikle füzenin menzili düşürülürken, çıkabileceği maksimum irtifa arttırılıyor. Bu sayede de füze, atmosfere çok daha fazla bir hızda giriş yapıyor ve tahribat yeteneği artıyor.

Güney Koreli kaynaklar, Hyunmoo-IV balistik füzesinin ekzosfere (483+ irtifa) kadar yükselerek, Mach 10+ hız ile hedefine yönelmesi için tasarlandığını bildirdi. Darbe kuvvetinin ise 1kt TNT’ye eşdeğer olduğu açıklandı.

Kuzey Kore’nin, Kore Savaşı’ndan bu yana kalın granit tabakalarının altında 6.000’den fazla yeraltı kompleksi inşa ettiği biliniyor. Örneğin başkent Pyongyang’ın, yerin 300 metre altında devasa bir sığınak kompleksine sahip olduğu söyleniyor. Daha da önemlisi, Kuzey Kore Kitle İmha Silahları (KİS) da bu tür yeraltı komplekslerinde depolanıyor.


 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu