Körfezden Patriot’a 1.4 milyar dolarlık yatırım

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Dışişleri Bakanlığı, Patriot Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) ile ilgili olarak Kuveyt’e 1.4 milyar ABD Doları değerinde olası 3 yabancı askeri satışı onayladı.

Edinilen bilgiye göre ilk olası yabancı askeri satış, Kuveyt’e Patriot Hava Savunma Füze Sistemi ile ilgili olarak lojistik destek hizmeti verilmesini kapsıyor. Tahmini değeri 425 milyon ABD Doları olan satış kapsamında, yedek parçadan eğitime kadar geniş bir yelpazede hizmet sağlanacak.

STM Banner

İkinci olası yabancı askeri satış, Kuveyt’e, Patriot HSFS’de kullanılmak üzere GEM-T Füzelerinin ve lojistik hizmetlerinin tedarikini kapsıyor. Tahmini değeri 200 milyon ABD Doları olan satış kapsamında, Kuveyt Patriot Bataryaları, GEM-T Füzeleri ile atış yeteneği kazanacak.

Üçüncü ve son olası yabancı askeri satış ise Kuveyt’e 84 adet PAC-3 MSE Füzesi, 2 adet Patriot MSE Test Füzesi, 35 adet Patriot Modernizasyon Kiti ve birtakım lojistik hizmetlerin tedarikini içeriyor. Tahmini değeri 800 milyon ABD Doları olan söz konusu satış kapsamında, Kuveyt’in Patriot Bataryaları modernize edilecek ve PAC-3 MSE Füzeleri ile atış yeteneği kazanacaklar.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu