Güney Kore helikopterlerine Türk savunma sanayii imzası

Roketsan-ATMACA-Banner

Sanayi ve Teknoloji Bakanı VARANK, Güney Kore’nin KUH Surion helikopterlerinin orta gövde imalatının gerçekleştirildiği COŞKUNÖZ Savunma ve Havacılık tesislerini ziyaret etti.

COŞKUNÖZ Holding’e bağlı COŞKUNÖZ Savunma ve Havacılık şirketinin gerçekleştirdiği çalışmalar ile ilgili bilgi alan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK, “Türk sanayisinin gücü sınırları çoktan aştı, aşmaya da devam edecek. Güney Kore için üretilen helikopterlerde bizim imzamız var. Kore Genel Maksat Helikopterlerinin orta gövdesi COŞKUNÖZ Holding tarafından Eskişehir’de üretiliyor.” açıklamalarında bulundu.

STM Banner

Kore Genel Maksat Helikopteri (KUH) Surion Programı

Güney Kore merkezli Korea Aerospace Industries (KAI), T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB)’na yönelik off-set yükümlükleri kapsamında; KUH Surion Genel Maksat Helikopterinin orta gövde üretimi için COŞKUNÖZ Savunma ve Havacılık, ön gövde üretimi için ise TUSAŞ ile sözleşme imzalamıştı.

Bu kapsamda COŞKUNÖZ Savunma ve Havacılık, 2026 yılına kadar 60 adet KUH Surion helikopterinin orta gövde üretimini gerçekleştirecek ve program, 2026 yılına kadar devam edecek.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu