GÖKBEY’in yerli motoru bu sene teslim edilecek

Roketsan-ÇAKIR-Banner

TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) tarafından yerli imkanlarla geliştirilen TS1400 Turboşaft Motor Sistemi, bu yıl Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ)’ye teslim edilecek.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinesinde TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) tarafından geliştirilen ve Türkiye’nin ilk yerli turboşaft motoru sistemi olacak TS1400’ün, bu yıl içerisinde Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.’ye teslim edilmesi planlanıyor.

Konuyla ilgili olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK tarafından yapılan açıklamada, “TEI’de daha önce de GÖKBEY helikopterimizin motorunun çekirdeğini ateşlemiştik. GÖKBEY’in motorunu TUSAŞ’a teslim edecekler, onlar da bu teslimattan sonra GÖKBEY’de kullanılacak motorun entegrasyonu ile ilgili çalışmalara başlayacaklar.” ifadelerine yer verildi.

TS1400

İlk olarak GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri’nde kullanılacak olan TS1400 motorunun, çeşitli modifikasyonların ardından yine TUSAŞ tarafından geliştirilen T629 Taarruz Helikopteri’nde de kullanılması planlanıyor. Böylelikle ATAK helikopterinde yaşanılan üretim ve ihracat kısıtlamalarının giderilmesi sağlanacak.

Önerilen İçerik:

T629 Taarruz Helikopteri


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

Meteksan Banner   Tualcom Banner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu