Güney Kore ile Japonya arasında ilginç U-2 trafiği

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Taktiksel Keşif Kuvvetlerine bağlı keşif uçakları, Japonya’da geçirmiş olduğu 40’tan fazla günün sonunda Güney Kore’de bulunan ana üslerine intikal etti. U-2 tipi Casus uçaklarından oluşan görev grubu aslında sık sık Japonya’da varlık gösteriyor fakat bu defa ki görev 40 günden daha fazla sürdü.

English Chosun’da yer alan habere göre bir hükümet yetkilisi, Perşembe günü yaptığı açıklamada, “23 Ocak’tan bu yana Okinawa’daki Kadena Hava Üssü’nde geçici olarak konuşlandırılan 4 adet U-2 tipi casus uçağı, bugün Osan Hava Üssü’ne geri döndü” dedi. Uçakların ABD ordusunun Doğu Asya’da ki istihbarat faaliyetleri kapsamında Kuzey Kore hakkında istihbarat topladığı aktarıldı.

STM Banner

u-2 ile ilgili görsel sonucu

Buna rağmen yetkilinin yapmış olduğu açıklama Japonya’da spekülasyonlara sebep oldu. U-2 tipi casus uçağının 100 km’lik bir yarıçap içinde optik gözetleme yapabileceğini belirtilen Japon basını, bunun bir aldatma olduğunu, Japonya’ya hava sahasında uçan bir U-2’nin Kuzey Kore hakkında istihbarat elde edemeyeceğini belirtti. Uçakların Güney Kore’den uzaklaştırılması aynı zamanda ABD ve Güney Kore arasında ki müttefiklik ilişkisinin zayıflamasına bir dalalet olarak yorumlandı. ABD’nin Güney Kore’ye artık eskisi kadar fazla istihbarat bilgisi sağlamadığı düşünülüyor.


  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu