Güney Kore Kundağı Motorlu Havan üretimine başlıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Güney Kore Silah Tedarik Ajansı; Güney Kore’nin, Kundağı Motorlu 120mm’lik Havan Sistemi’nin seri üretimine yıl sonuna kadar başlayacağını açıkladı.

Güney Kore Savunma Edinme Programı İdaresi, hükümetin bir savunma projesi tanıtım komitesi toplantısı düzenlediğini ve dördüncü çeyrekte 770 milyar wonluk (648 milyon ABD $) bir sözleşme imzalamaya karar verdiğini söyledi.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; Güney Kore tarafından geçtiğimiz yıllarda geliştirilen 120mm’lik havan sistemi, Güney Kore Ordusu’nun K200A1 zırhlı paletli araçlarında bulunan eski 107 mm havanların yerini alacak ve maksimum 70 km/s hıza ve 12 kilometre menzile sahip olacak.

Ajans, menzil ve ateş gücünün 107 mm’lik havanın kapasitesinin yaklaşık iki katı olduğunu ve ayrıca otonom bir yangın kontrol ve doldurma sistemine sahip olduğunu söyledi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

3 Yorum

  1. Evet,Alkar benim de aklıma geldi okuyunca. Bu havan namlusundan güdümlü birşeyler de atılabilir mi? Böyle bir çalışma gerekir mi? Maksimum 70km/s deniyor haberde. Saate ise çok yavaş değil mi?
    Belki de saniye kastedildi ki bu elbet hiç olamaz.Atılanın istenilen noktaya inmesi önemli olan ama havan mühimmatı güdülebilse elbet çok daha etlili olur.

  2. Alkarla buyuk benzerlikleri var. Bizimki uzerinden gelistirilmis olabilir. Bizimki max 8 km menzile sahip bu ise 12 km. Altay motorunu muhtemelen G.Koreden alacagiz. teknoloji paylasmis olmamiz muhtemel gibi gorunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu