Patriot füzesinin parçaları Polonyada üretilecek

Roketsan-ATMACA-Banner

Polonya merkezli Military Aviation Works WZL1 ile ABD’li Lockheed Martin şirketleri, Patriot Hava Savunma Füze Sistemi ve PAC-3 füzelerinin parçalarını üretmek için Polonya’da bir üretim tesisi kurdu.

Lockheed Martin’e göre; Deblin’deki yeni tesis, geçen yıl Mart ayında imzalanan ‘Wisla’ Hava ve Füze Savunma Sistemi Programının bir parçası. WZL1 ve Lockheed Martin, 2018 yılında Lockheed Martin tarafından Polonya Devlet Hazinesi ile imzalanan bir ofset anlaşması kapsamında iş birliğine başlamıştı. Sözleşmenin bir parçası olarak Lockheed Martin, PAC-3 MSE (Patriot Advanced Capability-3, Missile Segment Enhancement)’nin bazı parçalarının üretimi ve kalifikasyonu için WZL1 ile iş birliği yapacak.

STM Banner

Polonya Silahlanma Grubu (PGZ) ile Lockheed Martin arasında Mart 2019’da imzalanan ofset anlaşmaları, PAC-3 MSE fırlatıcı rampalarını ve füze unsurlarının üretimini ve bunların Polonya’daki testlerini kapsıyor.

Polonya tarafından tercih edilen F-16 savaş uçağı, C-130 Hercules nakliye uçağı ve HIMARS füzelerinin üreticisi olan Lockheed Martin, 1997 yılından bu yana Polonya Savunma Bakanlığı ile iş birliği yapıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu