Japonya ve İngiltere’den havadan havaya füze hamlesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Japonya Başbakanı Yoshihide Suga’nın hükümeti; 2021 mali yılı bütçesinin bir parçası olan İngiltere ile Ortak Yeni Havadan Havaya Füzesi (JNAAM)’nin ortak geliştirilmesi planını, 21 Aralık’ta onaylandı.

Japonya Savunma Bakanlığı (MoD) yetkilisinin 21 Aralık’taki basın brifinginde; MoD’un, JNAAM’ın prototip üretiminin geliştirme maliyetleri için 1 milyar JPY (9,7 milyon ABD Doları) bütçe ayırdığı belirtildi. MoD belgelerinden öğrenildiği üzere; bu ortak program, 2018 mali yılı içerisinde prototip aşamasına geçmişti ve prototip üretiminin ise 2022 mali yılı içerisinde tamamlaması planlanmaktadır. Prototip üretiminin tamamlanmasının ardından iki ülke füze performansıyla ilgili değerlendirme yapacak ve ardından füzenin seri üretime sokup koymayacağına karar verecektir.

STM Banner

2014 yılında başlatılan Japonya-İngiltere ortak araştırma projesinin, Japonya’da Mart 2024 olan 2023 mali yılının sonunda tamamlanması planlanmaktadır.

Programa dahil edilen İngiltere füze teknolojileri, MBDA şirketinin Meteor Görüş Ötesi Havadan Havaya Füzesi (BVRAAM) ile ilgilidir.

Japon Savunma Bakanlığı, Mitsubishi Elektrik Şirketi tarafından AAM4B füzesi için geliştirilen gelişmiş aktif radar (RF) arayıcı başlık teknolojisini; JNAAM BVRAAM’ın isabetini ile performansını artırmak ve JNAAM’ın geliştirilmesini desteklemek amacıyla entegre etmek istemektedir.

Geliştirilecek JNAAM, Birleşik Krallık’ın füze teknolojileri ile Japonya’nın arayıcı başlık teknolojilerini bir araya getiriyor. Mitsubishi AAM-4 temel alınarak tasarlanan füzeler, geniş bir menzile ve yüksek isabet kabiliyetine sahip olacaktır.

Janes


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu