Güney Kore’den Polonya’ya 288 Adet “K239 Chunmoo” ÇNRA

Roketsan-ATMACA-Banner

Güney Kore ve Polonya, K2 AMT, K9 KMO ve F-50 savaş uçağının ardından 288 adet “K239 Chunmoo” Çok Namlulu Roket Atar (ÇNRA) alımı için sözleşme imzalamaya hazırlanıyor.

Yaklaşık 6.1 milyar dolar değerinde olacak ÇNRA alımı, daha önce imzalanan ve yaklaşık 20 milyar dolar değerinde olduğu tahmin edilen K2 Ana Muharebe Tankı, K9 Kundağı Motorlu Obüs ve F-50 savaş uçağını içeren anlaşmanın ardından Polonya ile tek seferde yapıla en büyük ikinci silah sistemi satışı olacak.

STM Banner

Anlaşma kapsamında, taşıyıcı olarak Polonya üretimi Jelcz 8×8 aracın kullanılacağı 288 adet “K239 Chunmoo” ÇNRA ve 23.000 adet roket tedarik edilmesi ve tedarik edilen sistemlerin WB Group üretimi BMS TOPAZ entegre savaş yönetim sistemine entegre edilmesi planlanıyor. Aralık ayında imzalanması planlanan anlaşmanın ardından ilk K239 Chunmoo birimlerinin, 2023 yılında Polonya Silahlı Kuvvetleri envanterine girmesi bekleniyor. Böylelikle Güney Kore, üst üste iki kez Polonya’ya savunma ekipmanı sağlamak üzere rekor değerde sözleşme imzalamış olacak.

Polonya Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Mariusi Włashchak, 14 Ekim’de yerel medyaya verdiği röportajda, “K239 Chunmoo, yüksek kalite ve verimliliğe sahip bir silahtır. 300 km uzaklıktaki hedeflere saldırabilecek ve bu da bizim savunma kapasitemizi güçlendirmemize yardımcı olacak” dedi.

k239

Güney Koreli Hanwha Defence şirketi tarafından geliştirilen ve üretilen K239 Chunmoo sisteminde, 3 farklı tipte roket ve füze kullanılıyor. 40 adet 36km menzilli 130mm veya 12 adet 45km menzilli 230mm güdümsüz roketler ateşleyebilen sistem, ayrıca 12 adet 80km menzilli 239mm GPS ve INS güdümlü füze de ateşleyebiliyor. Daha uzak hedefler için de 200km menzilli yeni bir füzenin geliştirme çalışmaları, Hanwha Corporation tarafından sürdürülüyor.

Polonya, Güney Kore’ye ilaveten ABD’den de topçu silahları tedarik ediyor. Bu kapsamda ABD, Polonya’ya HIMARS teslim edilecek. Öte yandan Polonya, Türkiye ile de bu konuda iş birliği yapma eğiliminde. Bu yıl içerisinde Polonya Savunma Bakanlığı ile Roketsan arasında bir iş birliği anlaşması imzalandı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu