Hindistan’ın ‘NASAMS’ı SAMAR İlk Kez Görüntülendi

Roketsan-ATMACA-Banner

Hindistan tarafından geliştirilen SAMAR Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) ilk kez görüntülendi. Sistem, R73 ve R27 Hava Hava Füzeleri’nin bir uyarlamasına dayanıyor.

Son yıllarda, havadan havaya füzeler ile oluşturulan Karadan Havaya Füze (SAM) Sistemleri bir trend haline geldi. Özellikle Yemenli Husiler, İran tarafından verilen teknik destek ile havadan havaya füzeleri bu şekilde kullanıyorlar. Tornado ve F-15 gibi birçok Suudi savaş uçağı, şu ana kadar bu füzelerin hedefi oldu.

STM Banner

Bu konseptin en gelişmiş ürünü ise ABD’li Raytheon ve Norveçli Kongsberg şirketi tarafından geliştirilen NASAMS olarak biliniyor. AIM 9X Sidewinder Blok II, AIM-120 AMRAAM ve AMRAAM ER tipi füzeleri kullanan Kısa/Orta Menzilli Hava Savunma Füze Sistemi NASAMS, birçok ülke tarafından kullanılıyor.

Hindistan tarafından geliştirilen SAMAR da esasında NASAMS’a benzer nitelik taşıyor. Hint Hava Kuvvetleri envanterindeki R73 ve R27 Hava Hava Füzelerinin kullanıldığı SAMAR Sistemi’nin, R27 Füzesi ile 25-30 kilometre azami menzile sahip olduğu düşünülüyor.

SAMAR Sistemi’nde 8×8 bir füze fırlatma aracı kullanıldığı görülürken, radar olarak ne kullanıldığı bilinmiyor. Ancak çeşitli hava radarlarının, sisteme kolayca adapte edilebileceği üzerinde duruluyor. Öte yandan sistemin, komuta ve kontrol bileşenleri açısından NASAMS’a göre çok daha düşük seviyede olduğu tahmin ediliyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: SİPER Hava Savunma Sistemi’nin Atışlı Testi Gerçekleştirildi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu