Güney Kore’de Endonezyalı mühendislere KF-21 soruşturması

Roketsan-ATMACA-Banner

Güney Kore, KF-21 savaş uçağının bilgilerini çaldığı gerekçesiyle Endonezyalı mühendisler hakkında soruşturma başlattı. Mühendisler, teknoloji hırsızlığıyla suçlanıyor.

Güney Kore merkezli Korea Aerospace Industries’te (KAI) çalışan Endonezyalı mühendislere geliştirilmekte olan “KF-21” tipi savaş uçaklarının teknik bilgilerini çaldıkları iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

STM Banner

Yonhap’ın haberine göre, Savunma Tedarik Programı Ajansı (DAPA), KAI’de görevli mühendislerin, “KF-21″lerin geliştirilmesine ilişkin verileri USB bellekte depoladıkları şüphesiyle soruşturma altında olduklarını kaydetti. DAPA yetkilisi, “Güney Kore Ulusal İstihbarat Teşkilatı (NIS) de dahil olmak üzere ilgili ajanslardan oluşan müşterek soruşturmada, Endonezyalı mühendislerin teknoloji hırsızlığı yaptığı iddiası inceleniyor.” açıklamasında bulundu.

Konuyla ilgili bilgi sahibi başka kaynaklara göre de soruşturma “KF-21” geliştirme programına ilişkin depolanan verilerin stratejik teknolojiler içerip içermediğine odaklandı. Soruşturma kapsamında Endonezyalı mühendislerin Güney Kore dışına çıkışları yasaklandı.

KF-21

Güney Kore, 2032’e kadar Hava Kuvvetleri envanterine 120 adet “KF-21” uçağı sağlamak amacıyla bu yılın sonlarına doğru üretime başlamayı planlıyor.

KF-21 uçağının yüzde 20’lik ortağı ise Endonezya. KF-21’in 4,5’uncu nesil modelinden alacak olan Endonezya, uzun bir süredir Güney Kore’ye borçlarını ödeyememesi sonrasında ortaklık hakkında soru işaretleri oluşmuştu.

Güney Kore ve Endonezya arasındaki işbirliğinde projenin toplam değeri 6,5 milyar dolar. Anlaşmaya göre, ödemelerin yüzde 20’sinden Endonezya sorumlu. Ancak, finansal kısıtlamalar nedeniyle Endonezya taahhütlerini yerine getiremedi. Ancak Endonezya, Rafale savaş uçaklarını almasına rağmen projede yer almaya devam etme kararlılığını bir kez daha yinelemişti.


Kaynak: TRT HABER

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu