Güney Kore’den Avustralya’ya Obüs İhracatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Güney Kore ve Avustralya arasında obüs anlaşması imzalandı. Anlaşma kapsamında Avustralya Ordusu için AS9 Huntsman Kundağı Motorlu Obüs ve AS10 Zırhlı Otomatik İkmal aracı tedarik edilecek.

AS9 Huntsman, Güney Koreli Hanwha firmasının Avustralya için özel olarak geliştirilmiş varyantı olarak öne çıkıyor. Hanwha, AS9 Huntsman ile NATO ittifakı da dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde hizmet veren, kendisini kanıtlanmış 52 kalibrelik 155 mm’lik bir top sistemi sunuyor.

STM Banner

AS10 Zırhlı Mühimmat İkmal Aracı ise düşman ateşinden askerlerin riskini azaltan benzersiz bir yükleme sistemine sahip, yüksek düzeyde korunan ve manevra kabiliyetine sahip bir mühimmat ikmal aracı.

Avustralya’da Üretilecekler

Hanwha tarafından yapılan açıklamaya göre Avustralya, K9 Thunder Obüsü’nü tedarik eden yedinci ülke oldu.

Obüslerin ve tedarik araçlarının üretimi ise bizzat Avustralya’da yapılacak. Anlaşma kapsamında ilk aşamada toplamda 30 adet AS9 Huntsman ve 15 adet AS10 aracı üretilecek.

Avustralya’da inşa edilecek olan Hanwha fabrikasının inşasının 2022’nin ikinci çeyreğinde başlaması ve tamamlanmasının 24 ay sürmesi hedefleniyor. AS9 Huntsman obüslerinin üretiminin ise 2024 yılının dördüncü çeyreğinde başlaması bekleniyor.

T-155-FIRTINA
T-155-FIRTINA

Güney Koreli Hanwha tarafından geliştirilen T9 Thunder 155mm’lik Kundağı Motorlu Obüs, ülkemizin envanterinde T-155 Fırtına olarak adlandırılıyor.

T-155 FIRTINA Kundağı Motorlu Obüs Sistemi, Makina Kimya Enstitüsü Kurumu (MKEK) tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri’nin atış destek kapasitesinin arttırılması amacıyla üretilmiştir. 2000’li yılların başından itibaren 300 adetten fazla üretilen FIRTINA Obüsü, terörle mücadele operasyonları başta olmak üzere; Güneş Harekatı, Fırat Kalkanı Harekatı, Zeytindalı Harekatı ve Pençe Harekatı gibi önemli askeri harekatlarda kullanılmıştır.

T-155 FIRTINA, yoğun ateş desteği kabiliyetine ve 40 kilometreden fazla menzile sahip olması sebebiyle, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin stratejik silah sistemlerinin başında gelmektedir. Obüs, dakikada azami 7 atım yapabilmektedir.

Teknik Özellikler
Çap:155mm, 52 Kal.
Muharebe Ağırlığı:47 ton
Uzunluk:12m
Genişlik:3.4m
Yükseklik:3.43m
Mürettebat:5
Atış Kontrolü:Otomatik
Mermi Doldurma:Otomatik
Gece Görüşü:Mevcut
NBC Koruma:Mevcut
Atış Sistemi
Atış Menzili:
  • M107 (HE):                    18km
  • M549A1/RAP (HE):         30km
  • ERFB/Base Bleed (HE):   40km+
Atış Etki Alanı:
  • Yükseliş:     -2.5/70 derece
  • Yan Dönüş: 360 derece
Atış Hızı:
  • Ani:         3 atım / 15sn
  • Azami:     7 atım / dk
  • Sürekli:    2 atım / dk

ÖNERİLEN İÇERİK: Güney Kore’nin obüs ihracatına Alman ambargosu


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu