Güney Kore’nin obüs ihracatına Alman ambargosu

Roketsan-ATMACA-Banner

Güney Kore tarafından geliştirilen T9 Thunder 155mm’lik Kundağı Motorlu Obüs’ün Birleşik Arap Emirlikleri’ne ihracatı, Almanya’nın ambargosuna takıldı.

Edinilen bilgiye göre; Güney Kore merkezli Hanwha Defense şirketi, 2019 yılı sonunda K9 Thunder 155mm’lik Kundağı Motorlu Obüs Sistemleri’nin ihracatıyla ilgili olarak Birleşik Arap Emirlikleri ile bir anlaşmaya vardı. Ancak söz konusu anlaşma, Almanya’nın Cemal Kaşıkçı cinayeti sebebi ile Suudi Arabistan’a uyguladığı ambargo sebebiyle henüz hayata geçemedi. Jane’s tarafından edinilen bilgiye göre; Alman şirketi MTU Friedrichshafen tarafından üretilen MTU 881 Ka-500 tipi dizel motor kullanan K9 Thunder, motor ambargosu sebebiyle ihraç edilemiyor.

STM Banner

Birleşik Arap Emirlikleri’nin, Güney Kore’den tedarik etmek istediği K9 Thunder obüsü sayısının 20 adet civarı olduğu edinilen bilgiler arasında yer alıyor. Almanya, Türkiye’nin T-155 FIRTINA Obüsü ihracatına (Azerbaycan + Suudi Arabistan) da motor ambargosu sebebiyle engel olmuştu. Ayrıca ALTAY tankı da Alman ambargosuna maruz kalan araçlar arasında bulunuyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Aynı Durum Bizdede Mevcut..Ne Yapıyorsan Yap ..Kendin Yap..Yoksa Böyle El kapısı Beklersin..😡

  2. Sayın editörün sabrını denemek gibi oluyor ama ne yapalım ki böyle bir imkan verildi bana : Altay neredeyse 70 ton. İllaki gerekli mi ? Buna 1500 beygir de yetmeyebilir. Alman motoruna alıştık, piyasadaki en iyisi ayrıca. Adam vermiyor. Zorla da olmaz. Ağırlık azaltılabilirse o zaman başka alternatifler de var. Akkor daha bitmedi ama piyasada başka alternatifler de var. Süratli tekerlekli sistemlerin ordunun ihtiyacını daha doğrusu isteklerini karşılamadığı ne belli, ne kadar belli?illaki paletli olsun, illaki 70 ton olsun ,başka seçenekler yok mudur dersiniz ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu