Güney Kore’den hava savunma top sistemine 200 milyon dolar

Roketsan-ATMACA-Banner

Güney Kore Savunma Edinme Programı İdaresi (DAPA), 30mm’lik Uçaksavar Silahı Monteli Tekerlekli Araç Sistemi (AAGW) için 200 milyon dolar değerinde bir sözleşme imzaladı.

Güney Kore Savunma Edinme Programı İdaresi (DAPA), Güney Kore Ordusu envanterinde bulunan Vulcan Hava Savunma Sistemi (VADS)’nin yerini alacak olan 30mm’lik Uçaksavar Silahı Monteli Tekerlekli Araç Sistemi (AAGW)’nin tedariki için Hanwha Defense ile 200 milyon ABD Doları değerinde bir sözleşme imzaladı. Söz konusu sözleşme kapsamında tedarik edilecek yerli uçaksavar sistemleri, Güney Kore Hava Kuvvetleri ve Deniz Piyadeleri tarafından kullanılan ABD üretimi Vulcan hava savunma sistemlerinin yerini alacak.

STM Banner

Tedarik edilecek 30mm’lik Uçaksavar Silahı Monteli Tekerlekli Araç Sistemi (AAGW), Vulcan’dan 1.6 kat daha uzun olacak ve 3 kilometrelik atış menzili bulunacak. Hanwha Systems tarafından geliştirilen Elektro Optik Hedefleme Sistemi (EOTS) ile donatılan AAGW, alçak irtifadaki hava hedeflerine karşı kullanılacak.

Türk Silahlı Kuvvetleri de bu alanda, ASELSAN üretimi KORKUT Hava Savunma Top Sistemi’ni envantere katmıştı. Halen Türk Kara Kuvvetleri’ne teslimatları devam eden KORKUT, paletli platform üzerine kuruludur ve 35mm’lik çift namlulu Oerlikon GDF-003 top sistemi ile donatılmıştır. KORKUT, AAGW sistemine göre daha kompleks ve etkili bir sistemdir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu