Güney Kore’nin ilk askeri uydusu yörüngede

Roketsan banner

Güney Kore Silahlı Kuvvetleri’nin ilk askeri haberleşme uydusu, SpaceX tarafından fırlatılışından yaklaşık 10 gün sonra uzaydaki nihai yörüngesine ulaştı.

Geçtiğimiz hafta Florida’dan ABD’li SpaceX tarafından üretilen bir Falcon 9 Blok 5 roketi tarafından fırlatılan Güney Kore’nin ilk askeri haberleşme uydusu Anasis-II, Cuma günü Dünya’dan yaklaşık 36.000 kilometre yükseklikte bulunan yörüngesine yerleşti.

Edinilen bilgiye göre; Güney Kore Silah Tedarik Ajansı, uydunun üreticileri Airbus Defense ve SpaceX şirketleri tarafından gerçekleştirilecek bir dizi testin ardından uydunun kontrolünü devralacak.

Anasis-II uydusunun başarılı bir şekilde piyasaya sürülmesiyle, Güney Kore dünyada sadece askeri amaçlı bir iletişim uydusuna sahip 10’uncu ülke oldu.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

Meteksan Banner   Tualcom Banner

Bir Yorum

  1. Dikkat buyurunuz, adamlar teknoloji devi ama taşıyıcı roket Space X. İsteseler yaparlar onu da, belki de rantabl değil. ” Herşeyi ama herşeyi biz yapalım, herşey ama herşey yerli ve milli olsun ” demiyorlar bunlar. Bunların sakın ola ki milli hisleri biraz eksik kalmış olmasın ? Ben zaten biliyordum orada bazı kanı veya sütü bozukların olabileceğini. “Avrupayı titrettik” demeyi elbet onlar da ister ama biraz uzak kalıyor onlara orası. Haberden anlamadığım konu : 36.000 km’lik yörüngeye çıkmak sahiden on gün mü sürmüş ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu