Güney Kore’nin ilk askeri uydusu yörüngede

Roketsan-ATMACA-Banner

Güney Kore Silahlı Kuvvetleri’nin ilk askeri haberleşme uydusu, SpaceX tarafından fırlatılışından yaklaşık 10 gün sonra uzaydaki nihai yörüngesine ulaştı.

Geçtiğimiz hafta Florida’dan ABD’li SpaceX tarafından üretilen bir Falcon 9 Blok 5 roketi tarafından fırlatılan Güney Kore’nin ilk askeri haberleşme uydusu Anasis-II, Cuma günü Dünya’dan yaklaşık 36.000 kilometre yükseklikte bulunan yörüngesine yerleşti.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; Güney Kore Silah Tedarik Ajansı, uydunun üreticileri Airbus Defense ve SpaceX şirketleri tarafından gerçekleştirilecek bir dizi testin ardından uydunun kontrolünü devralacak.

Anasis-II uydusunun başarılı bir şekilde piyasaya sürülmesiyle, Güney Kore dünyada sadece askeri amaçlı bir iletişim uydusuna sahip 10’uncu ülke oldu.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Dikkat buyurunuz, adamlar teknoloji devi ama taşıyıcı roket Space X. İsteseler yaparlar onu da, belki de rantabl değil. ” Herşeyi ama herşeyi biz yapalım, herşey ama herşey yerli ve milli olsun ” demiyorlar bunlar. Bunların sakın ola ki milli hisleri biraz eksik kalmış olmasın ? Ben zaten biliyordum orada bazı kanı veya sütü bozukların olabileceğini. “Avrupayı titrettik” demeyi elbet onlar da ister ama biraz uzak kalıyor onlara orası. Haberden anlamadığım konu : 36.000 km’lik yörüngeye çıkmak sahiden on gün mü sürmüş ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu