İsrail, MiG-29 uçaklarının karakteristik verilerine erişti

Roketsan-ATMACA-Banner

İsrail Savunma Kuvvetleri; Rusya, Suriye ve Mısır gibi ülkeler tarafından aktif olarak kullanılan Mikoyan MiG-29 savaş uçaklarının gizli verilerine erişti.

Edinilen bilgiye göre; İsrail Savunma Kuvvetleri yani İsrail Ordusu, halihazırda Rusya, Suriye ve Mısır gibi ülkelerin hava kuvvetleri tarafından aktif olarak kullanılan Mikoyan MiG-29 (NATO Rapor Adı: “Fulcrum”) savaş uçaklarının gizli karakteristik verilerine erişti.

STM Banner

Bu durum, özellikle Rusya Federasyonu tarafından sağlanan destek ile mevcut MiG-29 uçaklarını modernize eden ve ek MiG-29 tedarik eden Esad Rejimi için büyük bir tehdit oluşturuyor. Envanterindeki F-16I Sufa, F-15I Ra’am ve hatta F-35I Adir gibi savaş uçaklarını gelişmiş elektronik harp sistemleriyle teçhiz eden İsrail Hava Kuvvetleri (IAF), MiG-29 savaş uçaklarına ait RF emisyonu gibi kritik bilgilere vakıf olduğu için bu savaş uçaklarını daha kolay bir şekilde saf dışı bırakabilecek.

f-16
İsrail F-16I Sufa

İsrail’in MiG-29 savaş uçaklarına dair gizli karakteristik verilere ulaşmasında, envanterinde MiG-29 tipi savaş uçakları bulunan ve Rusya Federasyonu ile savaş halinde olan Ukrayna’nın yardımcı olduğu tahmin ediliyor.

Hatırlanacağı üzere Rusya Federasyonu, kısa süre önce Darbeci General Hafter kontrolündeki Libya Ulusal Ordusu (LNA)’na da MiG-29 tipi savaş uçakları tedarik etmişti.

Mikoyan MiG-29 (NATO Rapor Adı: “Fulcrum”)

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) tarafından geliştirilen Mikoyan MiG-29, gerek eski Sovyet ülkeleri gerekse Mısır ve Suriye gibi birçok ülke tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. SSCB tarafından NATO üyesi ülkeler tarafından kullanılan F-15 Eagle, F-16 Fighting Falcon ve F-16 Hornet tipi savaş uçaklarına karşı geliştirilen MiG-29, dördüncü nesil bir savaş uçağıdır.

Çift motorlu bir uçak olan MiG-29, halihazırda Azerbaycan, Bulgaristan, Hindistan, Rusya, Suriye, Ukrayna, Belarus ve Özbekistan’ın da aralarında bulunduğu 20’den fazla ülkenin hava kuvvetleri envanterinde bulunmaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Nasıl yani RF verilerine ulaşmışlarmış ? Almanya’da eski Doğu Almanya’dan devir aldıkları yeterince
    Fulcrum yok mu ? Bunların bir kısmı da Amerika’ya devredilmedi mi ? Bu uçaklar orada hala düşman filo simülasyonları için aktif olarak kullanılmıyor mu ? Öte yandan çıngar çıkarmak ve bizi S-400 için cezalanırmak isteyenler bilmezler mi ki ,hem İsrail ve hem de Norveç’te uçan F-35’lerin hemen dibindeki Ruslar bu uçakların çoktan rontgenini ve de tomografisini çektiler. Uçuran pilotların bademciklerini bile kayıt altına aldılar çoktan. Ama bunlar radar reflektörü ile uçuyorlarmışmış. Kah-kah !!! ” Dik duracağız,diklenmeyeceğiz” diyen Sayın Cumhurbaşkanımıza ricamdır : Bu uçakları verseler bile siz almayın. En az otuz senelik beladan masun tutarsınız milletimizi. Kibarca ” Bize vermemenize gerek kalmadı, biz de zaten başka alternatiflerle ilgileniyoruz, teşekkür ederiz” deyiverin.Davul bizim boynumuzda, tokmak başkalarının elinde. Alışığız, ama alışmış kudurmuştan beterdir diye bir atasözümüz var. Kudurmuşun biz değil başka birileri olduğunu gösterelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu