Güney Kore’nin Küresel Silah Pazarındaki Rolü Artıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Güney Kore, 2016-2020 arasındaki beş yıllık süreçte dünyaya en fazla silah ihraç eden dokuzuncu ülke oldu. Bu da Kore yarımadası ülkesi için bir rekor anlamına geliyor.

Güney Kore Savunma Teknolojisi Teşvik Araştırma Enstitüsü (Kukkiyeon) tarafından yayımlanan “2021 Dünya Savunma Pazarı Yıllığı” adlı rapora göre Güney Kore’nin 2016-2020 yılları arasındaki beş yıllık süreçteki savunma ihracatı 2011-2015 (%0.9) arasındaki beş yıllık periyota göre %210 artarak rekor seviyeye ulaştı.

STM Banner

Bu süre içerisinde Güney Kore’nin dünya savunma pazarındaki payı %2.7’ye yükseldi. 2005 yılındaki orana göre %649’luk bir pay artışı söz konusu.

İstikrarlı Yükseliş

Güney Kore’nin 2015-2019 yılları arasındaki pozisyonu ise 10. sırada idi. Dünyanın en büyük silah ihracatçıları ise sırasıyla ABD, Rusya, Fransa, Almanya, Çin ve Birleşik Krallık.

Kore’nin en fazla silah sattığı ilk üç ülke ise sırasıyla şöyle: Birleşik Krallık (%14), Filipinler (%12) ve Tayland (%11). Bölge olarak ise Asya-Pasifik bölgesi ihracatların %55’ine tekabül ediyor.

Güney Kore'nin Küresel Silah Pazarındaki Rolü Artıyor
Güney Kore’nin Küresel Silah Pazarındaki Rolü Artıyor

Kukkiyeon tarafından yayımlanan raporda şu ifadeler dikkat çekiyor:

“’Kore savunma sanayii, mevcut büyük ihracatçı ülkelerle karşılaştırılabilir gelişmiş silah sistemleri üretebilecek şekilde büyüdü. Kore’nin savunma sektöründe siparişlerin kazanılması gibi ihracat için yeşil ışık yakıldı. Kore, yakın zamanda, birbiri ardına büyük ölçekli yerli silah sistemleri ihracatı açıkladı.”

Güney Kore’nin Savunma Bütçesi

Güney Kore aynı zamanda yüksek miktarda silah ithal eden bir ülke konumunda da bulunuyor. Verilere göre dünyada en fazla silah ithal eden yedinci ülke Güney Kore.

Kukkiyeon raporuna göre uzun vadede Güney Kore’nin ithal ettiği silah sistemlerinin oranı yerli üretimin de etkisiyle birlikte düşecek.

Güney Kore’nin ihraç ettiği büyük silah sistemleri satışları arasında Filipinler ve Tayland’a yönelik firkateyn ve FA-50 hafif taarruz uçağı satışları öne çıkıyor.

KAI/FA-50 Modernizasyonu
KAI/FA-50 Modernizasyonu

Ülkenin savunma harcamaları 2011 yılından bu yana %40’lık bir artışa tanık oldu. Bu da küresel savunma harcamalarının %2.3’üne tekabül ediyor. 2020 yılı itibarıyla dünyada Çin’den sonra (%76) savunma bütçesini en fazla artıran ikinci ülke Güney Kore oldu.

Güney Kore Savunma Bakanlığı 2022 mali yılı için 47.7 milyar $’lık bütçe talep etmişti. Doğu Asya ülkesinin savunma bütçesi diğer komşuları gibi sürekli olarak artışta. 2005’te yalnızca 17.9 milyar $ olan savunma bütçesi 2011’de 27 milyar $’a, 2017’de ise 34 milyar $’a yükselmişti.

ÖNERİLEN İÇERİKGüney Kore, Savunma Bütçesini Artırmaya Devam Ediyor


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, YNA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu