Güney Kore, Savunma Bütçesini Artırmaya Devam Ediyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Güney Kore, savunma bütçesinde artışa gitmeye devam ediyor. Güney Kore Savunma Bakanlığı 2022 mali yılı için 47.7 milyar $’lık bütçe talep etti.

Doğu Asya ülkeleri savunma bütçeleri için taleplerini açıklamaya devam ediyor. Japonya’nın yaklaşık 50 milyar $’lık rekor savunma bütçesi talebinin ardından bir diğer açıklama da komşu ülke Güney Kore’den geldi.

STM Banner

Güney Kore Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada 2022 mali için 55.2 trilyon wonluk (47.7 milyar $) bir bütçe talep edildi. Bu rakam, 2021 yılına kıyasla savunma harcamalarında %4.5’lik bir artışa denk geliyor.

Son 5 Yılda %37’lik Artış

Koreli haber ajansları tarafından yayımlanan haberlerde 2017 yılında göreve başlayan Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in yönetiminin askeri harcamalar konusunda bugüne kadar en etkin olan hükümet olduğu belirtiliyor. Güney Kore’nin savunma harcamaları son 5 yıllık dönemde %36.9 arttı.

Savunma Bakanlığının önerdiği bütçe, 3 Eylül tarihinde Kore Cumhuriyeti Ulusal Meclisine iletilecek. Moon Jae-in yönetimi göreve geldiğinde Güney Kore’nin savunma harcamaları 40.3 trilyon won (34.8 milyar $) civarındaydı. Moon döneminde savunma bütçesi üçte birlik bir artış kaydetti.

KAI KF-21 Boramae
KAI KF-21 Boramae

Güney Kore’nin bu yılki savunma harcamaları GSYH’e kıyasla %2.64 civarındaydı. Bu oran birçok NATO ülkesinden dahi daha yüksek. Örnek vermek gerekirse İngiltere GSYH’nin %2’sini, Fransa ise %1.93’ünü savunma harcamalarına ayırıyor. Güney Kore aynı zamanda Asya’da savunma bütçesine en çok pay ayıran ülkelerden birisi.

Doğu Asya ülkesinin savunma bütçesi diğer komşuları gibi sürekli olarak artışta. 2005’te yalnızca 17.9 milyar $ olan savunma bütçesi 2011’de 27 milyar $’a, 2017’de ise 34 milyar $’a yükselmişti.

Güney Kore’nin 2022 mali yılı için harcama listesi ise şöyle:

  • 30.000 tonluk hafif uçak gemisi inşaat planı (dizayn aşaması) için 6.2 milyon $
  • KF-21 Boramae programı için 364 milyon $
  • Yeni nesil Jang Bogo sınıfı denizaltıları için 364 milyon $
  • Nükleer ve kitle imha silahlarının önlenmesi, askeri gözlem uydularının tedariki, Patriot bataryalarında performans iyileştirmeleri ve erken uyarı radar sistemleri için 4 milyar $
  • Güney Kore üretimi olan Iron Dome benzeri hava savunma sistemi için 16 milyon $
  • Silah alımları ve diğer projeler için toplamda 14.9 milyar $ harcanacak.
  • F-35A alımı için 1.7 milyon $ (Geçen yıl 1 milyar $ ayrılmıştı)
  • Ar-Ge faaliyetleri için 4.2 milyar $
  • Güney Koreli savunma sanayii şirketlerine ihracat desteği geçen yıla kıyasla %22.9 artarak 55 milyon $’a yükseldi.

ÖNERİLEN İÇERİK: ABD, Güney Kore’ye yönelik balistik füze kısıtlamalarını kaldırdı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Kyodo

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu