KTJ-3200 Turbojet Motoru

Roketsan-ATMACA-Banner

KTJ-3200, Kale Arge tarafından yerli imkanlarla geliştirilen ve SOM Seyir Füzesi ile ATMACA Gemisavar Füzesi’nde kullanılacak olan bir turbojet motor sistemidir.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan “Turbojet Motorların Geliştirilmesi Projesi”ne binaen geliştirilen KTJ-3200, özellikle seyir füzeleri, gemisavar füzeler ve hedef uçak gibi insansız platformların kullanımına yönelik optimize edilmiş bir Turbojet Motor’dur. Proje kapsamında Kale Arge; turbojet motorun ve motora ait alt sistemlerinin tasarımını, üretimini, testlerinin yapılmasını, teknoloji gösteriminin gerçekleştirilmesini, eğitim ve bakımı ile Teknik Veri Paketi (TVP) hazırlanmasını gerçekleştirecektir.

STM Banner

Kabiliyetleri

  • Kompakt tasarımı ile yüksek itki, düşük yakıt tüketimi ve farklı irtifa/hız şartlarında başlatılabilme özelliklerine sahiptir.
  • KTJ -3200 Kontrol ve Aksesuarlarının tamamı Kale Arge tarafından özgün olarak geliştirilmiştir.
  • KTJ-3200 üstün özellikleri sayesinde, yapılacak bazı modifikasyonlarla farklı hava platformlarına adapte edilebilir.

İlk olarak SOM ve ATMACA Füzeleri’nde kullanılacak olan KTJ-3200 sayesinde, Türkiye’nin bu alanda dışarıya olan bağımlılığı sonra erecektir. Kalifikasyon testleri devam eden KTJ-3200’ün, bu yıl içerisinde hizmete alınması beklenmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu