Gürbağ Savunma Hydro-Gids’i ilk kez tanıttı

Roketsan-ATMACA-Banner

Gürbağ Savunma Teknolojileri (GST), 25-28 Ekim 2022 tarihleri arasında düzenlenecek SAHA EXPO Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı esnasında Akıllı Savunma Sistemi GIDS’in lansmanını gerçekleştirdi.

2020 yılından itibaren savunma sanayii alanında faaliyetlerine başlayan Gürbağ Savunma Teknolojileri (GST), SAHA EXPO esnasında GST Akıllı Savunma Sistemi (GIDS)’nin lansmanını gerçekleştirdi. Lansmana, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir de katıldı. Bir römork üzerine yapılandırılan GIDS Sistemi; radar, elektro-optik, hidrojen itkili lançer ve haberleşme sistemlerinden oluşuyor.

STM Banner

Gürbağ Savunma Teknolojileri tarafından geliştirilen özgün yazılım sayesinde asimetrik hedeflerin otomatik olarak tespitini, teşhisini ve takibini yapabilen sistem, bünyesinde bulunduğu lançer aracılığıyla sabit kanatlı dolanan mühimmat ve benzeri hassas güdümlü mühimmatları ateşleyebiliyor. Böylelikle GIDS Akıllı Savunma Sistemi; kullanıcısına, hedef tespitinden imhasına kadar uzanan entegre bir çözüm sunuyor.

Radar ve elektro-optik faydalı yükleri aracılığıyla elde ettiği hedef verilerini komuta-kontrol merkezine aktarabilen GIDS’in en kritik özelliği ise bünyesinde bulundurduğu lançer sisteminde saklı. Genellikle patlatmalı şekilde kullanılan klasik lançer sistemleri, ya tek atım ömrüne sahip oluyorlar ya da her atım sonrasında bakım ihtiyacı doğuruyorlar. Gürbağ Savunma Teknolojileri tarafından geliştirilen GIDS Sistemi’nin lançerinde ise hidrojen beslemeli itki sistemi kullanılıyor. Bu itki sistemi sayesinde hem mühimmat atımı sonrasında lançerler birden fazla kez kullanılabiliyor hem de atılan mühimmat, çok daha az şoka maruz kalıyor ve böylelikle olası arıza riskleri ortadan kaldırılıyor.

Gerçekleştirdiği inovasyon sayesinde düşük enerji sarfiyatıyla anlık olarak hidrojen üretilmesini ve üretilen hidrojenin de itici enerji olarak kullanılmasını başaran Gürbağ Savunma Teknolojileri, GIDS Sistemi ile muharebe sahasına yeni bir soluk getirmeye hazırlanıyor. Birden fazla kez kullanılabilen lançerler sayesinde askeri birliklerin lojistik iş yükü azaltılırken, aynı zamanda önemli miktarda zamansal ve bütçesel tasarruf da sağlanacak.

Halihazırda sabit kanatlı dolanan mühimmat atımı yapabilen GIDS Sistemi’nin prototipinin üretimini tamamlayan Gürbağ Savunma Teknolojileri, farklı mühimmatların atımını yapabilecek GIDS konfigürasyonları için de çalışmalarını sürdürüyor. GIDS Sistemi’nin, bu yıl içerisinde güvenlik güçlerinin kullanımına sunulması planlanıyor.

İLGİLİ İÇERİK: Gürbağ Savunma’nın pan-tilt ihracatında yeni durak BAE


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu