Gürbağ Savunma’nın pan-tilt ihracatında yeni durak BAE

Roketsan-ATMACA-Banner

Gürbağ Savunma, özgün olarak geliştirdiği pan-tilt sistemlerinde ihracat başarısı elde etti. Milli imkanlarla geliştirilen pan-tiltlerin yeni ihracat müşterisi, BAE oldu.

2017 yılında faaliyetlerine başlayan Gürbağ Savunma, kendi öz kaynaklarıyla geliştirdiği milli pan-tilt sistemlerinde yeni ihracat başarısını elde etti. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Türk savunma sanayii tarafından geliştirilen pan-tilt sistemlerinin Körfez’deki yeni müşterisi oldu.

STM Banner

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; Gürbağ Savunma, kısa bir süre önce Birleşik Arap Emirlikleri merkezli 2 ayrı şirkete pan-tilt sistemlerinin ihracatını gerçekleştirdi. BAE savunma sanayii sektörünün çatı kuruluşu Tawazun, Gürbağ Savunma tarafından geliştirilen pan-tilt ve alt sistemlerini Ocak 2023’te teslim aldı.

BAE’nin başkenti Abu Dabi’de gerçekleştirilen IDEX 2023 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı esnasında Tawazun, Gürbağ Savunma’dan tedarik ettiği pan-tilt, tripod ve kumanda panelini sistemini kendi standında sergiledi. 4×4 bir araç üzerinde sergilenen pan-tilte, çeşitli elektro-optik ve RF faydalı yüklerinin entegre edildiği görüldü. Pan-tilt ve elektro-optik ile RF faydalı yükleriyle oluşturulan mobil sistemin, insansız hava araçları ve dronların tespiti ve önlenmesi için geliştirildiği tahmin ediliyor.

Gürbağ-Savunma-Pan-tilt

Tawazun tarafından geliştirilen ALHOSN-II Anti-Dron sisteminde, Türk savunma sanayii ürünleri en kritik görevleri üstleniyor. Sistemde bulunan elektro-optik, radar ve jammer sistemlerinin hareketi, pan-tilt sayesinde hassas olarak kontrol ediliyor. Sensörler aracılığıyla tespit edilen hedefe jammerın yönlendirilmesi de yine hassas bir şekilde pan-tilt sistemi sayesinde gerçekleştiriliyor.

Geliştirilmesi oldukça zorlu elektromekanik bir sistem olan pan-tiltler, sensör veyahut silah sistemlerinin hedefe yönlendirilmesi için kritik öneme sahipler. Edinilen bilgiye göre; Türkiye bu alanda kısa süre önceye kadar ABD başta olmak üzere çeşitli yabancı ülkelere bağımlıyken, Gürbağ Savunma’nın çalışmaları sayesinde bu bağımlılık sona erme eğiliminde. Şirket tarafından geliştirilen ürünler, halihazırda birçok Türk savunma sanayii ürününde aktif olarak kullanılıyor.

Öte yandan şirket, Körfez ülkeleri başta olmak üzere birçok bölgede ürünlerinin ihracatı için önemli temaslarda bulunuyor. Birleşik Arap Emirlikleri ile başlayan Türk pan-tiltlerinin ihracat serüveninin, yakında yeni ülkelere yelken açması bekleniyor.

İLGİLİ İÇERİK: Gürbağ Savunma’dan Hidrojen İtkili Lançer Sistemi GİDS


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu