GZPT’ler modernizasyon ile 20 yıl daha görevde

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki Geliştirilmiş Zırhlı Personel Taşıyıcı (GZPT) araçları, FNSS tarafından modernize edilecekler. GZPT’ler, 20 yıl daha görevde kalacaklar. 

FNSS ana yükleniciliğinde yürütülecek proje kapsamında, Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan 305 beygir güç grubuna ve amfibi kabiliyete sahip 52 adet GZPT, yeni teknoloji alt sistemler ile donatılarak modernize edilecek.

STM Banner

GZPT Modernizasyon Projesi ile FNSS’nin 2000’li yılların başında Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim ettiği ve birçok operasyonda görev yapmış olan GZPT’lerin en az 20 yıl daha yüksek performansla görev yapmalarının önünün açılması hedefleniyor.

Değişen tehdit ortamı, teknolojik gelişmeler ve başta ZMA modernizasyonu olmak üzere modernizasyon projelerinde elde edilen bilgi birikimi sayesinde kullanıcı geri bildirimleri ile FNSS tarafından hazırlanan çözüm paketi ile GZPT-T1’lerin yeni teknoloji alt sistemler sayesinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı muharip gücüne katkı sağlaması amaçlanıyor.

GZPT

FNSS tarafından uygulanacak modernizasyon paketi sayesinde, GZPT-T1’ler uzaltılmış kullanım ömrü ve yeni nesil görev donanımları ile güncel tehditlere karşı modern bir araç olacak. Modernizasyon Sözleşmesi kapsamında motor ve transmisyonu da kapsayan, araç geneli revizyon işlemleri gerçekleştirilerek, GZPT-T1’lerin hareket kabiliyetinin uzun yıllar sürdürülebilirliği sağlanacak.

Ayrıca, proje kapsamında, kullanıcı gereksinimine göre iklimlendirme sistemi, yeni nesil araç elektroniği, insansız çift silahlı kule ve atış tespit sistemi ile konumlama seyrüsefer sistemi entegre edilecek.

İlk teslimat 2024’te

Modernize edilecek 52 adet GZPT, 2024-2025 yılları arasında Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilecek. Halihazırda TSK envanterinde, yaklaşık 550 adet GZPT bulunuyor. Modernize edilecek 52 adet aracın devamının gelmesi bekleniyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu