“6. nesil savaş uçağında F-35’teki hatalara düşmeyeceğiz”

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Genel Sekreteri Frank Kendall, halen geliştirme çalışmaları süren 6’ncı nesil savaş uçağı projesinde F-35’teki hatalara yeniden düşülmemesi için özel bir çalışma yaptıklarını açıkladı.

Defence News’ün de katıldığı Savunma Yazarları Grubu tarafından düzenlenen yuvarlak masa kahvaltısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kendall, bu yaklaşımın ABD Hava Kuvvetleri’nin Yeni Nesil Hava Hakimiyeti Platformunu inşa eden yükleniciden ihtiyaç duyduğu tüm sürdürülebilirlik verilerine erişmesini sağlamayı da içerdiğini söyledi.

STM Banner

Tek kaynak

Tolga Özbek’in haberine göre; F-35 Programı’nın 20 yıldan daha uzun bir süre önce başlatıldığında Kendall, Total System Performance olarak bilinen bir satın alma felsefesinin sisteme zarar verdiğine dikkat çekti:

“Bu yaklaşımda programı kazanan bir yüklenicinin sistemin tüm yaşam döngüsü boyunca ona sahip oluyor. Temelde yaptığı şey sürekli bir tekel yaratmaktır. F-35’te satın alma yanlış uygulamasının üstesinden gelmek için yıllarca mücadele ediyorum. Bu hataya 6’nıcı nesil Savaş Uçağı Projesi’nde düşmeyeceğiz”

F-35A

Eş zamanlılık sorunu

Kendall ayrıca, bir uçak aynı anda geliştirme ve tedarike girdiğinde ortaya çıkan ve testte keşfedilen sorunları çözmeyi zorlaştırabilecek aşırı eşzamanlılığı F-35 programını engelleyen büyük bir sorun olduğunu söyledi. 

Kendall, fabrikadan geçtiğimiz aylarda çıkartılan ve ilk uçuşunu yapmak için hazırlıkların gerçekleştirildiği B-21 Raider ibombardıman uçağında bir miktar eşzamanlılık olacağını söyledi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu