Hafter’den ele geçirilen İHA’lar hangi ülkenin?

Roketsan-ATMACA-Banner

Geçtiğimiz hafta Libya’daki Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH), General Hafter’e bağlı kuvvetlerden Giryan kentini almışlardı. Kente giriş yapan Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri, Hafter güçlerine ait birçok silah ve mühimmata el koymuştu. UMH tarafından el konulan mühimmatlar arasında; ABD üretimi FGM-148 Javelin Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM), Çin üretimi 155mm’lik lazer güdümlü top mühimmatı ve insansız hava araçları dikkat çekti.

UMH Kuvvetleri tarafından ele geçirilen mühimmatlar, üzerlerinde “UAE Armed Forces” yani Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Silahlı Kuvvetleri ibaresinin yazmasından da anlaşılacağı üzere BAE tarafından temin edilmiş. Hafter’den ele geçirilen mühimmatların bir kısmının (Javelin ATGM, SA-? Manpads ve İHA) kullanılabilmesi için üstün teknik bilgi gerekmesi, BAE ordusu mensuplarının da Libya’daki savaşta aktif rol oynadığını kanıtlar nitelikte.

STM Banner

Ele Geçirilen İnsansız Hava Araçları

Söz konusu mühimmatlar arasında en çok ilgiyi, artık muharebe alanlarının vazgeçilmez unsurlarından olan İnsansız Hava Araçları (İHA) çekti. Söz konusu İHA’lar, fotoğraftan anlaşılacağı üzere; sabit kanatlı ve mini ile taktik arasında sınıflandırılabilir yapıdalar. SavunmaSanayiST.com olarak bu İHA’lar üzerine yaptığımız araştırmaları derinleştirdiğimizde, söz konusu hava araçlarının, BAE merkezli Adcom Systems firması tarafından üretilen YABHON-NSR isimli insansız hava aracı olduğunu tespit ettik. Zaten UMH Güçleri de bu İHA’ya yabancı değillerdi, zira aynı tipteki bir hava aracını, Haziran ayı başında düşürmüşlerdi.

Adcom Systems tarafından geliştirilen ve BAE tarafından Hafter kuvvetlerinin kullanımına sunulan YABHON-NSR İnsansız Hava Aracı; 220kg azami kalkış ağırlığına, 25kg faydalı yük kapasitesine, 110lt yakıt kapasitesine, 4.32m uzunluğa, 3.38m kanat açıklığına ve 0.66m yüksekliğe sahip. Azami 800km/sa hıza ve 31.000ft irtifaya yükselebilen sistem, 1 saat havada kalış süresine sahip.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu