Haluk Bayraktar: ABD ve Çin’i geride bıraktık

Roketsan-ATMACA-Banner

BAYKAR CEO’su Haluk Bayraktar, Suudi Arabistan’a AKINCI TİHA ihracatıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bayraktar, ABD ve Çin ile rekabet ettiklerini açıkladı.

Breaking Defense’e açıklamalarda bulunan Haluk Bayraktar, AKINCI insansız hava araçlarını Suudi Arabistan’a ihracatına yönelik anlaşma ile “Baykar’ın bir buzkıran gibi ilerlediğini ve Krallık ile daha fazla Türk işi için bir yol yarattığını” söyledi.

STM Banner

Bayraktar, “İş birliği yaptığımız ortaklarımız ASELSAN ve ROKETSAN da teknolojik kabiliyetleri doğrultusunda NCMS ile anlaşmalar imzaladı. Bu anlaşmalar sayesinde Türk savunma ve havacılık sanayiinde alt sistem üreten yüzlerce firma, bu alandaki yeni iş birlikleri ile ihracat portföylerini genişletecek” dedi.

Bayraktar, son anlaşmayla SAMI’nin Baykar çalışanlarının rehberliğinde AKINCI’nın parçalarının yerel olarak üretilmesine yardımcı olacağını da sözlerine ekledi. Bayraktar, “Bu sayede, yıllarca süren Ar-Ge çalışmalarından elde edilen bilgi ve deneyimi de aktararak teknoloji transferine katkıda bulunacağız. Bu anlaşmaların Suudi Arabistan’ın teknoloji geliştirmeyi ve üretimi yerelleştirmeyi amaçlayan Vizyon 2030 projesine önemli katkı sağlayacağına inanıyorum” açıklamalarında bulundu.

BAYKAR Haluk Bayraktar Suudi Arabistan

BAYKAR satılıyor mu?

Ayrıca BAYKAR’ın satıldığına yönelik iddiaları yanıtlayan Bayraktar, “BAYKAR’ın satıldığı ya da böyle bir sürecin devam ettiği doğru değildir. BAYKAR bundan önce olduğu gibi bundan sonra da yoluna devam edecektir. Şirket yapımızda ve iş yaklaşımımızda herhangi bir değişiklik olmayacaktır” dedi.

ABD ve Çin ile rekabet

Suudi Arabistan ihalesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Haluk Bayraktar, şu ifadeleri kullandı: “Hem ihracat sözleşmesi hem de işbirliği anlaşması için zorlu rakipler vardı. Çin ve ABD’den gelen rakiplere rağmen Bayraktar AKINCI sürecin galibi oldu. Çok önemli rakipleri geride bırakarak böyle bir projenin yürütücüsü olduk.”


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu