Romanya F-35 için keseyi açıyor: 6.5 milyar dolar

Roketsan-ATMACA-Banner

Romanya, F-35 Lightning II savaş uçağı için resmi tedarik sürecini başlattı. Romanya’nın F-35 tedarikinin toplam değerinin 6.5 milyar dolar olması bekleniyor.

Savunma Bakanı Angel Tîlvăr’a göre Romanya Milli Savunma Bakanlığı, 32 adet F-35 Lightning II savaş uçağı alımı için parlamentodan onay talep etti. Planlanan tedarikin yaklaşık 6,5 milyar dolar değerinde olacağı tahmin ediliyor.

STM Banner

Yerel yayın kuruluşu Antena 3’e verdiği mülakatta Tîlvăr, bakanlığının “Romanya Hava Kuvvetlerini, Romanya’ya [NATO’nun] doğu kanadındaki ve Karadeniz bölgesindeki güvenlik mimarisinde sağlam bir statü kazandıracak son teknoloji ürünü bir kabiliyetle donatma yolunda ilk adımı attığını” söyledi.

Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis’in başkanlık ettiği bir devlet organı olan Romanya Ulusal Savunma Yüksek Konseyi, 11 Nisan’da bakanlığa ülkenin hava kuvvetleri için uçak satın alma yetkisi verdi. Olası anlaşma yabancı askeri satışlar çerçevesinde gerçekleştirilecek ve Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı’nın onayını gerektirecek.

F-35/Fil Yürüyüşü

İlk teslimat hedefi 2030

Romanya parlamentosuna sunulan belgeler, toplam 32 uçaktan oluşan iki filonun satın alınmasının ardından, Romanya’nın 16 savaş uçağından oluşan üçüncü bir filonun alımını gerçekleştirebileceğini gösteriyor.

Planlanan tedarik sayesinde Romanya, Polonya ve Çek Cumhuriyeti’nden sonra Lockheed Martin’in beşinci nesil uçaklarını filosunda bulunduran üçüncü Doğu Avrupalı müttefik olabilir. Romen yetkililer, ülke ordusunun ilk uçağı 2030 yılında teslim alabileceğini umuyor.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın ardından Doğu Avrupa ülkelerinin silahlanma faaliyetleri agresif şekilde devam ediyor. Bir kısmı eski Sovyet ve yeni NATO üyesi olan ülkeler, silahlı kuvvetlerinin envanterlerini hızla NATO muadili modern platformlarla dönüştürüyorlar. Sovyet döneminden kalma silah ve teçhizatların büyük bir kısmı ise savaş halinde olan Ukrayna’ya hibe ediliyor.

İLGİLİ İÇERİK: Romanya Fransa’dan Korvet tedarikini iptal etti


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu