Haluk Bayraktar’dan Tayvan’a İHA Satışı Açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Nikkei Asia ile önemli bilgiler içeren röportaj gerçekleştirdi.

Haluk Bayraktar Nikkei Asia ile gerçekleştirdiği röportajda Tayvan-Çin arasındaki krizin sıcak çatışmaya dönmesi halinde S/İHA’ların çok kritik roller alacağını belirtti. Haluk Bayraktar, “İnsansız hava araçlarının olmadığı bir savaşın yaşanması artık söz konusu değil. SİHA’ların gücünden yararlanmayanlar gelecekteki savaşlarda kaybeden tarafta olacaklar” ifadelerini kullandı.  

STM Banner

SİHA’lar Denizlerde de Oldukça Etkili

Ukrayna-Rusya savaşı sırasında Ukrayna’ya ait Bayraktar TB2 SİHA’larının Karadeniz’de bulunan Rus donanmasına ciddi zararlar verdiğini hatırlatan Haluk Bayraktar, “Ukrayna Donanması’na hizmet eden TB2 silahlı  insansız hava araçları, hızlı bir şekilde giden birkaç Rus deniz varlığını imha etti. Başka hiçbir silah bu kadar hassas vuruşlar ile hedefi vuramaz.” açıklamasında bulundu.

AKINCI TİHA’lar Gemisavar Füzeler İle Donatılacak

SOM gibi kritik silah sistemlerini taşıyabilen AKINCI TİHA, yakın bir gelecekte Gemisavar füzeleri de kullanabilecek. Konu hakkında açıklama yapan Haluk Bayraktar, Baykar’ın Gemisavar füzeleri entegre etmek için çalışmalara devam ettiğini ve yakın bir gelecekte AKINCI TİHA’ların bu özelliğe kavuşacaklarını belirtti. 

“Tayvan İle S/İHA Satışı İçin Görüşme Halinde Değiliz” 

Tayvan ve Çin arasındaki kriz devam ederken Haluk Bayraktar merak edilen bir soruyu daha cevapladı. Tayvan ile S/İHA satışı için görüşülüp görüşülmediği sorulan Haluk Bayraktar “Tayvan ile bu konuları konuşmadık, böyle bir teklif almadık. Ancak Çin küresel bir S/İHA üreticisi ve S/İHA’ları agresif şekilde kullanan bir ülke, bunları da yakından takip ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bayraktar-AKINCI
AKINCI

Bayraktar TB2 ve AKINCI İçin İlgi Giderek Büyüyor

Haluk Bayraktar röportajda Bayraktar TB2 için 10 ülke ile, AKINCI için ise 5 veya 6 ülke ile görüşme halinde olduklarını belirtti. Baykar’ın S/İHA ihraç ettiği ülke sayısı ise 23. Haluk Bayraktar bu sayının tüm Çinli savunma sanayi şirketlerinin ürünlerini ihraç ettiği ülkelerin toplam sayısından daha fazla olduğunu da belirtti.

“Hindistan’a S/İHA Satmayacağız”

Pakistan’ın bir numaralı rakibi olan Hindistan’a S/İHA satışı yapılıp yapılmayacağı sorulan Haluk Bayraktar: “Bir şirket ilkesi olarak, çatışmadaki her iki tarafa da silah satmaya karşıyız. Önceliğimiz, stratejik ilişkilerimizin olduğu kardeş ülkelerle, dostlarımızla, müttefiklerimizle ve NATO üyelerimizle yeteneklerimizi paylaşmaktır. Azerbaycan, Pakistan, Ukrayna gibi ülkeler önceliğimizdir.” dedi.

Bayraktar-TB2-Polonya
Polonya’ya ait Bayraktar TB-2 SİHA

Türk S/İHA’ları Çin’in S/İHA’larından Daha Başarılı

Haluk Bayraktar, Türk S/İHA’larının kaliteli olduğunun bir göstergesinin de daha önce diğer üreticilerden S/İHA alan ülkelerin bunlar yerine Türk S/İHA’larına yönelmiş olmasıdır diyor. 

Haluk Bayraktar, BAYKAR firmasının müşterilerinin birçoğunun daha önce Çin’den silahlı insansız hava araçları satın aldığını, ancak Bayraktar TB-2 İHA’ların kuvvete girdikten sonra onları “emekliye ayırdığını” da belirtiyor.

Haluk Bayraktar bunun sebebini ise şöyle açıklıyor: “Bizim S/İHA’larımız Roketsan’ın geliştirdiği akıllı mühimmatlarımız ile daha iyi hassas vuruş yeteneklerine, daha yüksek irtifalardan ateş etme yeteneğine, kalkış ve iniş dahil daha iyi otonom uçuş performansına ve yüksek esnekliğe sahip bir ağ içinde kullanıma sahip.” 

Önerilen İçerik: Polonya’nın Bayraktar TB2 SİHA’sı İlk Kez Sergilendi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu