Polonya’nın Bayraktar TB2 SİHA’sı İlk Kez Sergilendi

Roketsan-ATMACA-Banner

Polonya Ordusu için üretilen Bayraktar TB2 SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı), MSPO 2022 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı esnasında ilk kez sergilendi.

BAYKAR, Polonya ile geçtiğimiz yıl Bayraktar TB2 SİHA ihracatına yönelik bir anlaşma imzalamıştı. 24 adet Bayraktar TB2 SİHA tedarik eden Polonya, Türk SİHA’larınnı Avrupa ve NATO’daki ilk kullanıcısı olacak.

STM Banner

6-9 Eylül 2022 tarihleri arasında Polonya’nın Kielce şehrinde gerçekleştirilecek MSPO Fuarı esnasında BAYKAR, Polonya Ordusu için ürettiği Bayraktar TB2 SİHA’yı ilk kez sergiledi. Söz konusu SİHA’nın gerçek bir ürün olduğu ve testlerinin devam ettiği, fuar sonrasında tekrardan Türkiye’ye götürüleceği öğrenildi.

Polonya’ya yönelik BAYRAKTAR TB2 SİHA teslimatları, 2022-2024 yılları arasında gerçekleşecek. İlk tam setin (6 adet) 31 Ekim 2022’ye kadar teslim edilmesi bekleniyor. İkinci setin ise 30 Nisan 2023’te teslim edilmesi planlanıyor. Üçüncü set için tarih 31 Ekim 2023 ve son set için ise 30 Nisan 2024.

Ukrayna Bayraktar TB2

Her bir Bayraktar TB2 SİHA setinde;

  • 3 adet Baykar Mobil Yer Kontrol İstasyonu (Mobil YKİ)
  • 6 adet MX-15 EO/IR sensör
  • 2 adet SAR radarı (keşif misyonları için)
  • 6 adet IFF sistemi
  • 3 adet mobil veri terminali (menzil uzatma amaçlı) yer alacak.

Polonya’nın bu sistemlere ek olarak Lazer Arayıcı Başlıklı mühimmatlar (Roketsan üretimi MAM-L ve MAM-C mühimmatları) tedarik edeceği de biliniyor.

270 Milyon Dolarlık Tedarik

Polonya Savunma Bakanlığı açıklamasına göre Polonya’ya ihraç edilecek olan her bir kit (1 kit=6 adet Bayraktar TB2, toplamda 4 kit=24 adet) yaklaşık 67 milyon $’a tekabül ediyor. Dört kitin Polonya’ya toplam maliyeti ise yaklaşık olarak 270 milyon $ olarak hesaplanıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Polonya’nın Bayraktar TB2’lerine Leonardo Radarı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu