Hanwha Defence AS21 Redback üretimine devam ediyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Güney Kore merkezli Hanwha Defence Systems şirketi, Avustralya’nın Land 400 Faz 3 ihalesinde yarışacak AS21 Redback ZMA prototiplerinin üretimine devam ediyor.

Avustralya Savunma Bakanlığı; Avustralya ordusu envanterinde bulunan M-113’leri yeni nesil platformlarla değiştirmek için açmış olduğu zırhlı muharebe aracı (ZMA) ve zırhlı personel taşıyıcı (ZPT) tedarik ihalesinde, Güney Kore merkezli Hanwha Defence System tarafından geliştirilen AS21 Redback ve Almanya merkezli Rheinmetall tarafından geliştirilen Lynx KF-41 platformlarını kısa listeye almıştı.

STM Banner

Yaklaşık 10 milyar ABD Doları değerindeki ihale kapsamında Rheinmetall şirketi, LAND 400 Faz 3 programı çerçevesinde düzenlenecek yarışmalara katılacak üç adet Lynx KF41 Zırhlı Muharebe Aracıyla ilgili olarak Avustralya ile 30 milyon Euro değerinde Risk Azaltma Etkinliği (RMA) sözleşmesi imzaladı.

Hanwha Defence Systems ise 45 milyar won (yaklaşık 32 milyon Euro) değerindeki benzer bir anlaşmayı, AS21 Redback araçlarının üretimiyle ilgili olarak imzaladı. İmzalanan anlaşmaya binaen Hanwha Defence Systems tarafından üretilen iki AS21 Redback ZMA’nın görüntüleri ise Güney Kore basınında paylaşıldı.

Land 400 Faz 3 ihalesinin, Avustralya Savunma Bakanlığı tarafından araçlar üzerinde gerçekleştirilecek bir dizi test faaliyetlerinin ardından 2021 yılında sonra ermesi bekleniyor.

Lynx KF-41
Lynx KF-41

Lynx KF-41; üç kişilik mürettebat ve dokuz asker taşıma kapasitesine sahip olan Rheinmetall tarafından geliştirilen yeni bir platformdur. Lance 2.0 taretine monteli 30-35mm otomatik top ve 7.62mm makineli tüfek ile teçhiz edilmiştir.

AS21 Redback; 40mm otomatik top, 7.62mm makineli tüfek ve aktif koruma sistemi (APS) monte edilmiş gelişmiş bir Avustralya tasarımlı taret ile teçhiz edilmiştir. Araç, üç kişilik bir mürettebat sekiz asker taşıma kapasitesine sahiptir. Hanwha, Avustralya firmalarıyla olan yakın ilişkileri ile oldukça dikkat çekmekte.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu