Hassas Saldırı Füzesi (PrSM) tarihindeki en uzun uçuşunu gerçekleştirdi

Roketsan-ATMACA-Banner

Lockheed Martin ve ABD Ordusu, New Mexico’da bulunan White Sands Test Alanı’nda Hassas Saldırı Füzesi’nin (PrSM) 400 kilometrelik uçuş testini başarıyla gerçekleştirdi.

ABD Ordusu’nun PrSM programı için tasarlanan yeni nesil uzun menzilli füze, atışlı testler kapsamında hedef alanına doğru Yüksek Hareket Kabiliyetine Sahip Topçu Roketi Sistemi’nden (HIMARS) fırlatıldı ve beklenilen hassasiyetle uçtu.

STM Banner

Testler; uçuş yörüngesini, fırlatmadan çarpışmaya kadar menzil ve isabetin yanı sıra harp başlığı ve genel füze performansı ile HIMARS entegrasyonunu değerlendirme amaçlı gerçekleştirildi.

Edinilen bilgiye göre; füze geçtiğimiz yıl 240, 180 ve 85 kilometrelik üç başarılı Teknoloji Olgunlaşma ve Risk Azaltma (TMRR) testinden geçmişti. Bu test ise Gelişmiş Teknoloji Olgunlaşma ve Risk Azaltma (ETMRR) aşamasının bir parçası olarak bu yıl gerçekleşecek üç testten ilkidir. Ek ETMRR uçuşlarının, 2021’in ikinci yarısında yapılması planlanmaktadır.

Hassas Saldırı Füzesi (PrSM), HIMARS, HIMARS PrSM, Precision Strike Missile (PrSM), HIMARS Mobil Topçu Roket Sistemi

ABD’li savunma sanayii şirketi Lockheed Martin, gelecek harekat ihtiyaçlarını desteklemek için mühendislik tasarım testi, üretime hazırlık ve saha gereksinimleri üzerine ABD Ordusu ile birlikte çalışmalar sürdürmektedir.

Hassas Saldırı Füzesi (PrSM)

PrSM Hassas Füze Sistemi’nin, proje sonunda 499+ kilometre menzile ulaşması planlanıyor. HIMARS ve M270 sistemleri ile uyumlu olarak geliştirilen PrSM; 60-499 kilometre menzile, açık sistem mimarisine ve duyarsız mühimmat (IM) tahrik sistemine sahiptir.

ÖNERİLEN İÇERİK: TÜBİTAK SAGE’den RamJet ve ScramJet açıklaması


 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu