Leleka-100 İHA Ukrayna Ordusu’nun kullanımına sunuldu

Roketsan-ATMACA-Banner

 Ukrayna Silahlı Kuvvetleri tarafından istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) görevleri için Leleka-100 insansız hava aracının (İHA) kullanımına onay verildi.

Leleka-100 İnsansız Hava Aracı’nın kullanım onayı, 11 Mayıs 2021 tarihinde 114 sipariş numarası ile Ukrayna Silahlı Kuvvetleri tarafından verildi. Sistem, zaten Ukrayna Ordusu tarafından test faaliyetleri icra edilmesi için kabul edilmiş ve bu süreç içerisinde de kendisini kanıtlama fırsatı elde etmişti.

STM Banner

Ayrıca Mayıs 2020’de Çerkassi bölgesinde sınır muhafızları, Leleka-100 İHA ile sınırın keşif ve gözetleme eğitimlerini gerçekleştirmişti.

LELEKA-100 İHA

Ciconia olarak da bilinen Leleka-100, Ukrayna merkezli İHA üreticisi DeViRo tarafından havadan keşif görevlerini gerçekleştirmek ve nesnelerin tam coğrafi koordinatlarını gerçek zamanlı olarak belirlemek için tasarlanan ve üretilen küçük bir insansız uçak sistemidir.

Leleka-100-2 İHA

Sistemin temel avantajı, zorlu koşullarda ve GPS olmadan çalışmaya izin veren gelişmiş atalet navigasyonudur. Sistem, elektro-optik ve kızılötesi faydalı yüklerle donatılabilir. En zorlu koşullarda bile gece – gündüz fark etmeksizin sürekli bir şekilde istihbarat, gözetleme ve keşif  görevlerini yerine getirir. Ayrıca araç hem sivil hem de askeri operasyonlarda kullanıma hazır halde olması için kara ve deniz platformlarında konuşlandırılabilmekte.

Ukrayna Ordusu’na göre; Leleka-100, İHA’dan gelen bilgilerin analizine odaklanılmasına olanak tanıyan otomatikleştirilmiş kontrol anlayışına sahiptir ve bu sistem operatörün işini önemli ölçüde kolaylaştırmaktadır. Şirket ayrıca, drone sisteminin rüzgar direnci parametrelerine sahip olduğunu ve 20 m/s’lik rüzgar hızına kadar kullanılabileceğini belirtti. Aracın uçuş yarıçapı 55 km’dir, havada kalış süresi ise 1,5 saat ile 3,5 saat arasındadır.

ÖNERİLEN İÇERİK: TÜBİTAK SAGE’den RamJet ve ScramJet açıklaması


Elif Funda ALTUN / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu