Hava Kuvvetleri Komutanı KÜÇÜKAKYÜZ’den önemli açıklamalar

Roketsan-ATMACA-Banner

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan KÜÇÜKAKYÜZ, HGK-82 Teslimat Töreni esnasında Türk Hava Kuvvetleri’nin hedeflerine dair önemli açıklamalarda bulundu.

TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilen ve ASFAT ana yükleniciliğinde üretilen HGK-82 Güdüm Kiti’nin teslimat törenine katılan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan KÜÇÜKAKYÜZ, Türk Hava Kuvvetleri’nin gelecek projeksiyonuna dair önemli açıklamalarda bulundu.

STM Banner

Orgeneral KÜÇÜKAKYÜZ tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Simetrik ve asimetrik tehditlerin bulunduğu bölgemizdeki gelişmeleri yakından takip etmek ve günümüz gelişmelerine göre ihtiyaç duyulacak sistemleri tasarlamak, hava kuvvetleri için olmazsa olmaz görevlerden birisidir. Uluslararası hukuk ve insani yaklaşımlar açısından etkinin hassas olarak oluşturulması, son derece önemlidir.

“Yüzde yüze yakın başarı oranı”

Hassas angajman yeteneği için sahip olmamız gereken en kritik sistemler, milli olarak geliştirilmiş uzun menzilli akıllı mühimmatlar ile milli seyrüsefer ve konumlama sistemleridir. Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı olarak, hassas etki oluşturmadaki maksadımız; zamana, coğrafyaya ve meteorolojik koşullara duyarlı, her türlü hedefi noktasal olarak tesir altına alabilecek, çevresel hasarı sıfıra indirgeyebilecek yeteneklere sahip olmaktır. İcra edilen Teröristle Mücadele, Barış Pınarı, Fırat Kalkanı, Bahar Kalkanı ve Pençe Kartal harekatlarında, envanterimizde bulunan milli akıllı mühimmatların sayısının ve çeşitliliğinin artması vesilesiyle her hava şartında yüksek hassasiyetle hedefler yüzde yüze yakın bir başarı oranında etki altına alınabilmektedir.

HGK-82

“Hava ve Uzay Gücü”

Her türlü ihtiyaca cevap verebilecek çeşitlilikte hassas lazer ve kanatlı güdüm kitleri, uzak mesafe Stand-Off mühimmatlar, lazer ve INS/GPS güdümlü sistemler ve SİHA’larımızda kullanılan MAM-L mühimmatları sayesinde, sabit ve hareketli hedeflere yüksek başarı ve hassasiyetle nüfuz etme imkanı yakalanmıştır. Yakın zamanda envantere girecek olan çok farklı geliştirilmiş akıllı mühimmatlar ile GÖKTUĞ Milli Hava Hava Füzeleri için geri sayım heyecanını, sinir uçlarımıza kadar hissetmekteyiz. Ne mutlu bizlere ki Hava Kuvvetleri olarak içinde bulunduğumuz bu dönemde, pek çok projenin son sonuçlandığına şahit olmakta ve kıtasında etkin; bölgesinde lider bir hava ve uzay gücü olma yolunda önemli kabiliyetler kazanmaktayız.

Caydırıcılık ve bekanın sağlanması için milli irade dışında hiçbir kısıtlamaya maruz kalmadan kullanılabilecek kendi sistemlerimize sahip olma bilincinin, kazanılması gereken kritik yeteneğe açılan pencere olduğunu görmekteyiz. Unutmayalım ki savunma sanayinde meydana gelen milli gelişmeler; bizleri ne kadar gururlandırsa, kendimize olan güvenimizi ne kadar arttırsa azdır. Lakin milli olarak ürettiğimiz akıllı mühimmatlarımızı; kendi milli muharip uçağımızdan tevcih edip, kendi coğrafi konumlama uydumuzdan sinyal kaynağı üretinceye kadar bizlere rahat olmayacaktır.”

Açıklamanın Tamamı:

ÖNERİLEN İÇERİK: ASFAT’tan Hassas Güdüm Kiti (HGK-82) teslimatı

ASFAT’tan Hassas Güdüm Kiti (HGK-82) teslimatı

Anıl ŞAHİN

Anıl ŞAHİN

[email protected]

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu