Yerli Orta Sınıf İKA’lardan 7.62 atışı

Roketsan-ATMACA-Banner

Orta Sınıf 1. Seviye İnsansız Kara Aracı Projesi kapsamında Türk savunma sanayii şirketleri tarafından geliştirilen İKA’lar, 7.62mm silah atışı gerçekleştirdiler.

Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “İnsansız sistemlerde hava araçlarında edindiğimiz tecrübe ve başarıyı deniz ve kara araçlarında da göstermeye kararlıyız. Orta Sınıf 1. Seviye İnsansız Kara Aracı Projemiz çerçevesinde başlattığımız prototip yarıştırma faaliyetlerimiz sürüyor.

STM Banner

Aselsan, Best Grup, Elektroland ve Havelsan tarafından üretilen İKA’ların muayene ve hareket kabiliyeti testlerinden sonra 7.62 mm silah sistemiyle atış testleri de gerçekleşti. Otonomi ve performans testlerinden sonra prototip yarıştırmamızı önümüzdeki ay tamamlayacağız.”

BARKAN İnsansız Kara Aracı

İKA-HAVELSAN

HAVELSAN tarafından geliştirilen ‘BARKAN’ isimli İnsansız Kara Aracı (İKA), Şubat 2021’de ilk kez görüntülendi.

HAVELSAN tarafından şu ana kadar geliştirilen İKA platformlarının en büyüğü olduğu bilinen BARKAN İKA’nın; Uzaktan Komutalı Silah Sistemi, elektro-optik algılayıcılar ve birçok link sistemi ile donatıldı. Ayrıca insansız hava aracı ile müşterek harekat edecek olan BARKAN İKA, halihazırda saha testlerine başlamış durumda.

Edinilen bilgiye göre HAVELSAN, çeşitli platform geliştirme faaliyetlerini ise kararlılıkla sürdürüyor. HAVELSAN’ın hedefinde; insansız deniz aracı ve insansız denizaltı da bulunmakta.

ÖNERİLEN İÇERİK: https://www.savunmasanayist.com/havelsan-yonetim-kurulu-baskani-celal-sami-tufekci/


 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu