Hava Kuvvetleri’nin bilgileri ‘KARTAL’ ile paylaşılacak

Roketsan-ATMACA-Banner

HAVELSAN tarafından geliştirilen KARTAL Milli İhbar ve Komuta Kontrol Sistemi, Hv.K.K.lığının verilerinin diğer kuvvet bilgi sistemleri ve dost ülke sistemleriyle paylaşımını sağlayacak.

HAVELSAN, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı (Hv.K.K.lığı)’nın ihtiyaçlarına binaen KARTAL Milli İhbar ve Komuta Kontrol Sistemi’nin geliştirme faaliyetlerine başladı. KARTAL, 20 kadar NATO ülkesi tarafından hava komuta ve kontrol faaliyetlerinin yürütülmesi için kullanılan NATO MASE (Multi-AEGIS Site Emulator) Sistemi’nin yerini alacak. Böylelikle halihazırda bir kısmı Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait olan 60’tan fazla üs tarafından kullanılan NATO MASE Sistemi, millileştirilmiş olacak.

STM Banner

KARTAL İhbar ve Komuta Kontrol Sistemi ile birçok milli ve NATO bilgi kaynağının verisi, diğer kuvvetler ve dost ülkelerle paylaşılacak. Hava Kuvvetleri Bilgi Sistemi’ne uyumlu yapıda olacak KARTAL, kesintisiz ve uçtan uca veri paylaşımı sağlayacak.

KARTAL Hava İhbar ve Komuta Kontrol Sistemi ile paylaşımı yapılacak bazı veri kaynakları şu şekildedir:

  • Sensör/Radar Network,
  • İstihbarat,
  • Uydu Destekli Balistik Füze İkaz Sistemleri,
  • Meteoroloji Sistemleri,
  • ATC Sistemleri

Radar

Milli imkanlarla geliştirilen KARTAL Hava İhbar ve Komuta Kontrol Sistemi, bilgi güvenliği açısından kritik öneme sahip. Hatırlanacağı üzere Türkiye ile Ukrayna, geçtiğimiz yıl münhasır ekonomik bölgelerin hava sahasının izlenmesi için karşılıklı teknik veri alışverişi üzerinde anlaşmışlardı. Bu kapsamda KARTAL’ın, Türkiye ile Ukrayna Silahlı Kuvvetleri arasındaki hava radar iz bilgilerinin paylaşımı konusunda da aktif rol oynayabileceği düşünülüyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: HAVELSAN’dan F-16 Programı’nda yeni başarı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu