Hava savunmada SSB’den 2.6 milyar liralık sözleşme

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile ASELSAN arasında, hava savunma alanında yaklaşık 2.6 milyar TL değerinde sözleşme imzalandı.

ASELSAN, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan ek hava savunma sistemi siparişi aldı.
T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında Aralık 2017’de imzalanmış olan kısa menzilli/alçak irtifa hava savunma sistemi sözleşmesine ait 91 milyon 939 bin avro ve 1 milyar 767 milyon 865 bin TL değerindeki opsiyon paketi, 18 Haziran 2021 tarihinde imzalanan sözleşme kapsamına dahil edildi. Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)’na yapılan açıklamada söz konusu opsiyona ait teslimatların, 2023-2024 döneminde gerçekleşeceği belirtildi.

STM Banner

ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında 29.12.2017 tarihinde, toplam bedeli 122.422.715 Euro ve 1.011.395.262 TL tutarında kısa menzilli/alçak irtifa bir savunma sistemi sözleşmesi imzalanmıştı. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2019-2022 yılları arasında gerçekleştirilecekti.

Böylelikle kısa menzilli/alçak irtifa bir savunma sistemi sözleşmesinin toplam tutarı, 5 milyar TL’ye yaklaştı.

35 mm Hava Savunma Sistemi Modernizasyonu (HSSM) ve Parçacıklı Mühimmat Tedariki (PMT)

35 mm Modernize Çekili Top

Yapılan modernizasyon çalışmaları ile TSK envanterinde bulunan 35 mm Çekili Hava Savunma Toplarının tüm elektronik alt bileşenleri yenilenmekte; söz konusu toplar güncel teknolojiyi kullanan etkin bir alçak irtifa hava savunma silahı olarak kullanıma sunulmaktadır. Modernizasyon çalışmaları kapsamında toplara Parçacıklı Mühimmat atma yeteneği kazandırılmakta ve topların atış ve komuta kontrollerinin Ateş İdare Cihazı (AİC) tarafından gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır.

Ayrıca, Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (AİHSFS) Projesi kapsamında geliştirilen HİSAR-A+ füzesinin de 35mm Modernize Çekili Top bataryasına entegrasyonu gerçekleştirilmektedir. Atış İdare Cihazı, 35mm Modernize Çekili Toplara ilaveten HİSAR-A+ Füze Fırlatma Aracı’nı da kontrol edebilmektedir.

35 mm Modernize Çekili Top (Ateş İdare Cihazı Takımı) Genel Özellikleri:

  • 2 x 35 mm hava savunma topu ile 2 x 550 atım/dk (toplam 1100 atım/dk) atım hızı
  • 3 farklı mühimmat tipi kullanabilme: 35 mm Parçacıklı Mühimmat, HEI, TP-T
  • Entegre Güç Ünitesi
  • Geliştirilmiş Kullanıcı Arayüzleri
  • Alçak Gerilim Beslemeli Donanımlar
  • Güç Ünitesi kapandığında kısa süreli operasyona devam etmeyi sağlayan Akü grubu
  • Harici güç beslemesi ile çalışabilme
  • Havadan karaya füzeler, seyir füzeleri ve insansız hava araçları gibi modern hava tehditlerine karşı üstün performans sağlayan; servo-kontrol, eyleyici, güç dağıtım ve atış kontrol alt sistemleri

35mm Akıllı Mühimmat (ATOM)

Modernize Çekili Top Sistemleri, 35mm’lik akıllı mühimmat ATOM’u kullanmaktadır. ASELSAN tarafından bugüne kadar 100 bin adetten fazla ATOM mühimmatı üretilmiştir.

ATOM 35 mm Parçacıklı Mühimmat hassas zaman sayma ve ölçülen mühimmat çıkış hızına göre düzeltmeli zaman programlama yetenekleri sayesinde yüksek vuruş hassasiyeti yakalıyor. Böylece namlulu sistemlerin etkili hava savunma silahları olarak kullanılabilmelerine imkân sağlanıyor.

Savunma Sanayii Başkanlığı ile 27 Aralık 2017 tarihinde imzalanan 35mm Hava Savunma Sistem Modernizasyonu (HSSM) ve Parçacıklı Mühimmat Tedariki (PMT) Sözleşmesi kapsamında, ilk teslimat kalemi olan 35 mm Parçacıklı Mühimmat (ATOM) kabulü Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Karapınar Atış Test ve Değerlendirme Grup Komutanlığı Atış Poligonunda icra edilen kafile kabul atışlı testleriyle tamamlanmıştı.

ATOM

Modernize Çekili Top ve KORKUT Sistemleri, ATOM 35 mm Parçacıklı Mühimmatla birlikte kullanıldığında savaş uçağı, helikopter gibi geleneksel hava hedeflerinin yanı sıra havadan karaya füzeler, seyir füzeleri, insansız hava araçları gibi modern hava tehditlerine karşı da etkinlik sağlıyor. ATOM 35mm Parçacıklı Mühimmat, ASELSAN ana yükleniciliğinde MKEK ve TÜBİTAK SAGE ile birlikte geliştirildi ve katmanlı hava savunmanın önemli bir unsuru oldu.

ÖNERİLEN İÇERİK: https://www.savunmasanayist.com/atmaca-gemisavar-fuzesi-gemi-vurdu/


 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu