Prof. Dr. DEMİR’den kritik açıklama: “ULAQ SİDA’nin seri üretimini başlatıyoruz”

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA)’nın seri üretim faaliyetlerine başlanıldığını açıkladı.

Prof. Dr. İsmail DEMİR, Antalya Diplomasi Forumu (ADF) kapsamında basın kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. SavunmaSanayiST.com’un da katıldığı toplantı esnasında Prof. Dr. DEMİR, ULAQ SİDA’nın seri üretim faaliyetlerine başlanıldığını açıkladı.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından yapılan açıklamada, “ULAQ’ın seri üretimine başlıyoruz. Nasıl ki İHA’larımızı birden çok hızlı şekilde harekat alanında gördüysek, İDA (İnsansız Deniz Aracı)’ların da pek çok modelini göreceksiniz. Bunlar yavaş yavaş geliyor, şu anda alt zeminde çok önemli çalışmalar var. ULAQ SİDA’nın seri üretimine başlıyoruz, başkaları da geliyor.” ifadelerine yer verildi.

ULAQ SİDA

2020 yılı içerisinde lansmanı gerçekleştirilen ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA), ilk kez 27 Mayıs 2021 tarihinde harp başlıklı CİRİT Lazer Güdümlü Füze atışı gerçekleştirdi. DENİZKURDU-2021 Tatbikatı esnasında gerçekleştirilen faaliyet esnasında ULAQ SİDA, iki adet Roketsan üretimi CİRİT füzesini salvo şekilde ateşledi ve hedefini başarıyla vurdu.

ULAQ SİDA

Atış esnasında SavunmaSanayiST’ye özel açıklamalarda bulunan yetkililer, atışın hedefe yaklaşık 5 kilometre uzaklıktan icra edildiğini belirtti. SavunmaSanayiST.com’a özel açıklamalarda bulunan Roketsan Genel Müdürü Murat İKİNCİ, ULAQ SİDA’dan gerçekleştirilen atışın hareketli bir deniz platformundan salvo halindeki ilk CİRİT atışı olduğu bilgisini de paylaştı.

Meteksan Savunma ve ARES Shipyard tarafından geliştirilen SİDA, ULAQ Ailesi’nin ilk üyesi konumunda bulunuyor. İki şirket, ULAQ’ın Denizaltı Savunma Harbi (DSH) başta olmak üzere; farklı konfigürasyonları için de çalışmalarını sürdürüyorlar.

ÖNERİLEN İÇERİK: savunmasanayist.com/ulaq-sida-ilk-atis/

ULAQ SİDA ilk atışını başarıyla gerçekleştirdi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu