Havacılık devleri arasındaki anlaşma feshedildi

Roketsan-ATMACA-Banner

Havacılık devleri Amerikan Boeing ve Brezilyalı Embraer arasındaki ortak girişim oluşturma yönündeki anlaşma, Boeing’in aldığı karar ile feshedildi.

Dünyanın üçüncü büyük uçak üreticisi olan Brezilya’nın Embraer şirketi ile Amerikalı Boeing firması, 26 Şubat 2019 tarihinde, iki şirket arasında bir ortak girişim oluşturmaya; Embraer firmasının “Ticaret” ve “Savunma” olarak ikiye bölünmesine, “Ticaret” bölümünün %80’inin Boeing tarafından satın alınmasına karar vermişti. Ardından, 27 Ocak 2020 tarihinde Brezilya Ekonomik Savunma İdari Konseyi (CADE), Boeing şirketinin Brezilyalı Embraer’in ticari havacılık bölümünü satın almasını, operasyonun yerel rekabete zarar vermeyeceğine karar vererek onaylamıştı. Ortak girişime ilişkin Avrupa Birliği’nin onay süreci ise sürmekteydi.

STM Banner

Ancak, Boeing firması, 25 Nisan 2020 tarihinde yaptığı bir açıklama ile Embraer’in ticari bölümünün %80’ini 4,2 milyar ABD Doları karşılığında satın almasına ilişkin yapılan anlaşmayı feshettiğini duyurdu. Boeing, fesih gerekçesi olarak Embraer’in anlaşma gerekliliklerini yerine getirmemesi ileri sürdü. Öte yandan, anlaşmanın kararlaştırıldığı 2018 yılından bu yana Embraer’in hisselerinin değeri 2/3 oranında düştüğü, bu durumda Boeing’in Embraer’in ticari bölümünü satın alması durumunda, tüm şirketin değerinin üç katı kadar bir tutar ödemiş olacağı açıklandı

Ek olarak, iki şirket arasında savunma alanında 2012 yılında imzalanan ve 2016 yılında genişletilen, C-390 Millenium askeri uçaklarının ortak pazarlanması ve bakımına ilişkin anlaşmanın devam ettiği de belirtildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu