HAVELSAN İleri Teknolojiler Merkezi Açıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

HAVELSAN’ın gelecek vizyonunun bir parçası olan HAVELSAN İleri Teknolojiler Merkezi, 14 Aralık 2020 tarihinde Gebze Bilişim Vadisi’nde düzenlenen törenle açıldı.

Yeni nesil teknolojiler geliştirmek için Gebze Bilişim Vadisi’nde faaliyet gösterecek merkezin açılışına töreninde konuşan HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar, Bilişim Vadisi bünyesindeki 90 firmanın 24’ünü HAVELSAN iş ekosistemine dâhil ettiklerini, 2021 yılı ile birlikte, Bilişim Vadisi bünyesine yeni katılan 56 firmayla da görüşmelere başlanacağını açıkladı.

STM Banner

Nacar, Bilişim Vadisi ve TÜBİTAK TÜSSİDE ortaklığında kurulan, yürütücülüğünü Bilişim Vadisi’nin üstlendiği Türkiye Açık Kaynak Platformuna HAVELSAN’ın “kurucu üye” olduğunu hatırlatarak, “Bu sayede, oluşturulacak açık kaynak yazılım ekosistemindeki yazılımcı sayısını artırmayı ve ihraç edilebilir yazılım ürünleri geliştirilmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

HAVELSAN
HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar

Bilişim Vadisi yönetiminin HAVELSAN’ı Bilişim Vadisi Mobilite Tabanlı Tarım Kümelenmesi’ne “Teknoloji Lideri” olarak davet ettiğini dile getiren Nacar; “Drone, IoT, robotic otonom sistemler, yapay zekâ ve benzeri teknolojilerde Tarım Kümelenmesine dâhil olacak firmalarla iş birliği ve koordinasyonun sağlanmasına katkı sunmak üzere görüşmelerimiz devam ediyor” diye konuştu.

HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Hacı Ali Mantar, Türkiye’de mühendislik ve Ar-Ge çalışmalarının çok ilerlediğini ve bugün ülkemizde yapılamayacak, geliştirilemeyecek hiçbir ürün olmadığını belirterek, “Artık dünyaya açılmamız gerekir. Bunun için de maliyet etkin, sürdürülebilir, rekabetçi çözümler sunmalıyız. Biz de ülkemizin bu rekabetçiliğine katkı sunmak amacıyla bugün HAVELSAN İleri Teknolojiler Merkezimizi açtık” dedi.

Prof. Dr. Hacı Ali Mantar

Mantar, teknoloji geliştirme sürecinin en önemli kriterinin iş birliği olduğunu belirterek, “Bilişim Vadisindeki varlık sebeplerimizden biri de buradaki ekosistemle yakın çalışmak ve iş birliği yapmak. Biz bir ekosistem firmamızla bir ürün geliştiriyorsak, bu sadece HAVELSAN’ın ihtiyacı için, tüm dünyaya satabilmek üzere geliştirilmeli” diye konuştu.

Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, tüm sanayicilerin, yatırımcıların, üniversitelerin hizmetkârı olduklarını belirterek, “Sizlerin karşısına çıkacak engelleri kaldırmakla mükellefiz. HAVELSAN İleri Teknolojiler Merkezinin de açılmasıyla bölgemize önemli bir güç katılmış olacak” ifadelerini kullandı.

Bilişim Vadisi Genel Müdürü Serdar İbrahimcioğlu ise yaptığı konuşmada, “Milli Teknoloji Hamlesi parolasıyla sürdürülen çalışmaların önemli bir adımı olarak milli savunma endüstrimizin gözbebeği kurumlarından HAVELSAN’ın Bilişim Vadisinde İleri Teknolojiler Merkezi açmış olmasının mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu.


Kaynak: HAVELSAN Kurumsal İletişim Liderliği

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Gebze Kaymakamının dediğini bütün devlet katları içselleştirmeli. Bu ve birkaç gözbebeği şirketletimize akla gelebilecek her türlü destek verilmeli. Bütçe kısıtlaması, mali imkanlar filan
    geçerli olmamalı. Türkiyenin çılgın değil, iyi düşünülmüş projelere ihtiyacı var. Bir de bunların inatla,
    sabırla devam ettirilmesine. Yokuş çıkıyoruz, düzlük hiç olmayacak,olmamalı. Zira su uyur belki ama
    rakipler uyumuyor. Beka da bunu gerektirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu