Macaristan NASAMS’ı İsrail radarı ile tamamlıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Macaristan Silahlı Kuvvetleri, İsrail merkezli ELTA Systems şirketi tarafından geliştirilen ELM-2084 3 Boyutlu Hava Savunma Radarı tedariki için sözleşme imzaladı.

NATO’nunun 22’nci üyesi olan Macaristan; Macaristan Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan Sovyet dönemi silah sistemlerini, NATO uyumlu silah sistemleri ile değiştirmeyi amaçlıyor. Bu kapsamda Macaristan Savunma Bakanlığı, Macaristan Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan Kub 2K12 (NATO Rapor Adı: SA-6 Gainful) Hava Savunma Füze Sistemi’nin değiştirilmesi amacı ile ABD’ye yaklaşık 500 milyon ABD Doları bedel ile NASAMS siparişinde bulunmuştu.

STM Banner

Macaristan Silahlı Kuvvetleri, envanterinde bulunan sovyet dönemi P-37, PRW-17 ve ST-68U tipi radar sistemlerini ise ELTA Systems şirketi tarafından geliştirilen ELM-2084 3 Boyutlu Hava Savunma Radarı ile değiştirecek. Bu kapsamda Macaristan, 1 Aralık 2020 tarihinde ELM-2084 tedariki için Rheinmetall Canada – radar alt sistemlerini üretiyor – şirketi ile bir sözleşme imzaladı. Sözleşme kapsamında radarlar, 2022 yılında teslim edilecek.

IAI ELTA ELM-2084

IAI ELTA şirketi tarafından geliştirilen ELM-2084; hava savunma ve silah tespit görevlerini için geliştirilen bir 3 Boyutlu AESA mimarisine sahip S-Band radar sistemidir. Radar, tespit misyonlarına ek olarak; Atış Kontrol Radarı (FCR) işlevi, füze önleme sistemlerine ve Karadan Havaya (SAM) füze sistemlerine uplink bağlantı yoluyla kontrol sağlamaktadır.

Iron Dome sisteminde de kullanılan radar, hava hedefleri için 450+ kilometre ve silah tespiti için ise 100 kilometreye kadar menzile sahiptir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu