HAVELSAN Otonom İHA’yı ilk kez paylaştı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk savunma sanayiinin teknoloji devi HAVELSAN, Otonom İnsansız Kara Aracı (İKA)’nın ardından Otonom İnsansız Hava Aracı (İHA)’nı da muharebe sahasına sunmayı amaçlıyor.

HAVELSAN tarafından 2018 yılından beri sürdürülen Otonom İnsansız Araç çalışmaları, ilk meyvesini 14’üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF’19) esnasında vermişti. HAVELSAN, 2019 yılında gerçekleştirilen IDEF’19 Fuarı esnasında; Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) Tehdit Tespit Sistemi faydalı yüküyle donattığı Otonom İKA’yı, ilk kez sergilemişti.

STM Banner

Simülatör sistemlerinde kullanmış olduğu oto pilot yaklaşımından yola çıkarak başladığı otonom sistemler serüveni kapsamında HAVELSAN, 8 Aralık 2020 tarihinde düzenlenen lansman esnasında ise SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (UKSS) faydalı yüküyle donatılan ve otonom hale getirilen İKA’yı ise yine ilk kez sergiledi.

HAVELSAN, şimdi de Otonom İnsansız Hava Aracı (İHA) üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırıyor. Şirket, sosyal medya hesapları üzerinden Bulutaltı Otonom İnsansız Hava Aracı’na ilişkin ilk görüntüyü paylaştı. Görüntülerde, söz konusu İHA’nın hem rotorlu hem de sabit kanatlı yapıda olduğu fark edildi.

HAVELSAN, Otonom İKA ve Otonom İHA’ya ek olarak Otonom İnsansız Deniz Aracı ile Otonom İnsansız Denizaltı da geliştirmeyi hedefliyor.

Önerilen İçerik:

HAVELSAN’dan Otonom İnsansız Kara Aracı hamlesi

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu