İsrail ve ABD’den David’s Sling testi

Roketsan-ATMACA-Banner

İsrail Füze Savunma Örgütü ve ABD Füze Savunma Teşkilatı, David’s Sling Silah Sistemi’nin gelişmiş versiyonunun bir ‘Seri Önleme Testi’ni Başarıyla Tamamladı.

İsrail Savunma Bakanlığı Savunma Ar-Ge Müdürlüğü’ne bağlı İsrail Füze Savunma Teşkilatı (IMDO) ve ABD Füze Savunma Ajansı (MDA), David’s Sling Uzun Menzilli Hava ve Füze Savunma Sistemi ile bir test faaliyeti icra ettiler. İcra edilen test esnasında David’s Sling, tehdit rolündeki seyir ve balistik füze hedeflerine karşı bir dizi canlı önleme testini başarıyla tamamladı.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; testler, İsrail Hava Kuvvetleri ve Donanması’nın katılımı ile İsrail’in merkezindeki bir test sahasından Rafael Advanced Defence Systems Ltd. tarafından yönetildi. Rafael şirketine göre bu test, İsrail’in kendisini mevcut ve gelecekteki tehditlere karşı savunma konusundaki operasyonel yeteneklerinin artırılmasında kritik bir kilometre taşıdır.

Atışlı test faaliyeti çerçevesinde; MDO ile Rafael, İHA’lar ve seyir füzeleri de dahil olmak üzere çeşitli tehditleri önleme konusunda Iron Dome’un yeteneklerini başarılı bir şekilde gösterdiler. Test ayrıca çok katmanlı hava savunma mekanizmasının (Arrow, David’s Sling ve Iron Dome) birlikte çalışabilirliğini de gösterdi. Bu, sistemlerin muharebe sırasında aynı anda tehditlere angaje olabileceğini gösteriyor

Teste, MDA ve İsrail savunma sanayiinin temsilcileri ile İsrail Hava Kuvvetleri askerleri katıldı. İsrail merkezli Rafael şirketi, ABD’li Raytheon şirketi ile iş birliği içinde David’s Sling silah sisteminin geliştirilmesinde ana yüklenicidir. IAI’nin Elta bölümü MMR radarını, Elbit Systems ise Golden Almond Komuta Kontrol Merkezi’ni geliştirdi.

David’s Sling, İsrail’in çok katmanlı hava savunma mekanizmasının önemli bir bileşenidir. Bu mekanizmanın geliştirme faaliyetleri IMDO tarafından yönetilir ve dört katmandan oluşur: Demir Kubbe, David’s Sling, Arrow 2 ve Arrow-3. Bunlar, İsrail Hava Kuvvetlerinde faaliyet göstermektedir.


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu