HAVELSAN’dan Sürü İHA’ya özel destek

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Savunma Sanayii tarafından sürdürülen Sürü İnsansız Hava Aracı (İHA) platformu geliştirme çalışmaları, ilk meyvelerini vermeye başlıyor. Bununla birlikte, Sürü İHA Platformu kullanıcıları tarafından ihtiyaç duyulacak Sürü İHA Simülatörü geliştirme çalışmaları ise HAVELSAN tarafından gerçekleştiriliyor. HAVELSAN, bu alanda gerçekleştirilen yarışmalara sponsor olarak destek veriyor. TEKNOFEST-2019 kapsamında bu sene ikincisi düzenlenen Sürü İHA Yarışmasına sponsor olan HAVELSAN, yeni yeteneklerin keşfedilmesine öncülük ediyor.

Sürü İHA Yarışmasının amacı; tanımlanan görevleri birden fazla İHA ile görev paylaşımı, yedekleme ve birbirini tamamlama esaslı olarak sürü halinde gerçekleştirilmesine yönelik yazılım algoritmaları geliştirilmesidir. Sürü İHA yarışmasıyla takım halindeki yarışmacılardan, tanımlanan görevleri birden fazla İHA ile görev paylaşımı esaslı olarak gerçekleştirmeye yönelik yazılım algoritmaları geliştirmeleri beklenmektedir. Burada temel amaç, İHA’ların birbirleriyle veya ana kontrol merkezi arasında bağlantı olmadığı durumlarda dahi otonom karar verme mekanizması geliştirerek verilen görevleri en optimize şekilde icra etmektedir.

STM Banner

Örnek senaryolardan bir tanesi; 10×10 km genişlikteki alanda dağınık bir vaziyette bulunan yaralıları konumu bilinen hastanelere taşıma görevinde, yarışmacı öncelikle maksimum alanı taranması için İHA’larla görev paylaşımı yaptırmalı, yaralıyı aldıktan sonra en kısa mesafedeki hastaneye götürmeli, yakıt durumuna göre göreve devam etmeli veya üsse geri dönmelidir. Bu görevleri gerçekleştirirken rota planlama (engellere çarpmama, başka bir IHA’nın taradığı yeri tekrar taramama), iş paylaşımı yapma ( aynı yaralıya iki İHA’nın gitmemesi gibi), platformun fiziksel kapasitesine uygun uçuş planlama ( maksimum hız, maksimum yakıt miktarı gibi) gibi problemler üzerinde çalışılması gerekmektedir.

Yarışmacılar sadece yazılım geliştirmemekte aynı zamanda geliştirdikleri algoritmaları dokümante de etmektedir. Dokümantasyon akademisyenlerden oluşan danışma kurulu üyeleri tarafından değerlendirilmekte ve puanlanmaktadır. Bu sayede yarışma sonucu geliştirilen algoritmalar gerçek platformlara uygulanabilmesi için bilgi birikimi oluşturulmaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu